TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak wprowadzenie embarga na LPG może wpłynąć na państwa UE?

W dniu 4 marca 2024 r. w Brukseli odbyła się Rada UE ds. Energii. W jej trakcie poruszono tematy, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, regulacje dotyczące gazu oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego. 

W wydarzeniu uczestniczyła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jeszcze przed posiedzeniem Rady szefowa resortu podkreśliła, że rząd zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Realizacja dostaw paliw na Ukrainę oraz embargo na LPG

Minister zaznaczyła także, że wprowadzenie embarga na ropę i paliwa z Rosji w VI pakiecie sankcyjnym, a następnie jego rozszerzenie na LPG w Polsce, drastycznie zwiększyło znaczenie terminali morskich. A to oznacza konieczność zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania – w aspekcie fizycznym i cyberzagrożeń. 

Paulina Hennig-Kloska zaapelowała również do Komisji Europejskiej o przeanalizowanie, jak podczas najbliższej zimy realizowane będą dostawy paliw do Ukrainy oraz jak wprowadzanie embarga na LPG może wpłynąć na potencjał państw członkowskich UE oraz na zapewnienie sprzedaży wymaganych wolumenów paliw do tego kraju.

Ograniczenie zużycia gazu ziemnego

W kontekście rekomendacji Rady ws. ograniczenia zużycia gazu ziemnego Polska stoi na stanowisku, że działania w tym zakresie są odpowiedzialnością państw członkowskich. Rekomendacje zaproponowane przez Komisję mogą stanowić dobrą wskazówkę, jak zrobić to efektywnie. Polska nie widzi przeszkód dla przyjęcia tych rekomendacji.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska