TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

transformacja energetyczna

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

Z artykułu dowiesz się:

  • co utrudnia przeprowadzenie transformacji energetycznej w Polsce
  • czy przepisy antysmogowe nadal obowiązują
  • na jakie wsparcie finansowe może liczyć Polska oraz jej obywatele

Obecnie dochodzi m.in. do spalania drewna (Lasy Państwowe odnotowały zwiększenie kradzieży tego surowca) oraz odpadów. Niepokojące informacje pochodzą m.in. od organizacji odzysku, które mają problemy z potwierdzeniem recyklingu olejów odpadowych. Z obserwacji branżowych wynika, że oleje odpadowe nie są przekazywane do recyklingu i są magazynowane w celu spalania w okresie zimowym. Spalanie olejów odpadowych poza instalacjami jest niezgodne z prawem – głównie ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Transformacja energetyczna nie jest lekiem na całe zło

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu musimy dążyć do neutralności klimatycznej. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być niskoemisyjna transformacja energetyczna. Problem z tym, że transformacja rozwiązuje jeden problem, a rodzi kolejny, dość poważny – tak podaje informuje brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence.

Wsparcie samorządów w osiąganiu neutralności energetycznej

Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.