TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Biogazownia dla oczyszczalni ścieków, czyli jak wykorzystać osady ściekowe

Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
23.02.2024

Oczyszczanie odcieków ze składowisk - jaką metodę wybrać?

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Dzielą się na metody biologiczne i fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kod odpadu dla zużytych liczników wody

W miarę jak przedsiębiorstwa aktualizują swoje systemy pomiaru wody, wymieniając stare liczniki na nowsze modele, napotykają na nowe wyzwanie - jak odpowiedzialnie zarządzać odpadami, które powstają w wyniku tej wymiany. Ta konieczność modernizacji, choć przynosi korzyści w postaci dokładniejszych pomiarów zużycia wody, jednocześnie generuje dodatkowe odpady. Stare liczniki, nie nadające się już do użytku, muszą być prawidłowo zutylizowane lub poddane recyklingowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznaczenie kodu odpadu dla zużytych liczników wody jest istotne dla prawidłowego gospodarowania nimi. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Webinar: Gospodarka odpadami w firmie według wymogów prawnych w 2024

Ekspert przedstawia wymogi prawne dotyczące zarządzania gospodarką odpadami w firmie wg prawa 2024 i ich praktyczne zastosowanie. Omówione zostaną zasady prawidłowej klasyfikacji odpadów ze wskazanie jakich błędów unikać. Przedstawiamy decyzje administracyjne jakie powinna posiadać dana firma na gospodarowanie odpadami. Przybliżone zostaną zasady tymczasowego magazynowania dotyczące różnych rodzajów odpadów i jak przekazywać je zewnętrznym firmom. Zostanie wyjaśnione na jakich warunkach zawrzeć umowę z firmą na odbiór odpadów i jakie wymogi bazy BDO należy spełnić.

Porada videoGospodarka odpadami

Opakowania wielomateriałowe − jak z nimi postępować

Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kompendium wiedzy o odpadach medycznych

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. W artykule opisane jest odpowiednie postępowanie z tym rodzajem odpadów i najlepsze praktyki, które pozwalają nie tylko na ich odpowiednie zagospodarowanie, ale również ochronę środowiska naturalnego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak firma może przekazać odpady wielkogabarytowe

Pytanie: Jak należy postąpić, gdy firma lub jednostka samorządowa (posiadająca NIP) chce przekazać odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07 zbierającemu takie odpady? Czy wymagane jest, aby firma wystawiła kartę przekazania odpadu, czy może to być zrealizowane na podstawie oświadczenia? Dodatkową informacją jest, że z firmą nie została zawarta umowa na odbiór odpadów o tym kodzie. Wskazana firma nie uwzględniła również tego kodu w dziale XII swojego wniosku, ponieważ nie jest to obowiązkowe.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Obowiązki wytwórcy odpadów w I kwartale 2024 - sprawozdawczość i regulacje

Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
16.01.2024

Regulacje i obowiązki dotyczące odpadów w domkach letniskowych

Regulacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w domkach letniskowych i nieruchomościach rekreacyjnych są często niejednoznaczne w przepisach prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki prawne i środowiskowe ciążą na właścicielach tych nieruchomości oraz jak decyzje gmin wpływają na system odbioru odpadów. Zostaną wskazane różnice w opłatach za odpady, zależności od sposobu wykorzystywania nieruchomości i konsekwencje dla środowiska lokalnego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.01.2024

Czy wacik kosmetyczny zabrudzony krwią jest odpadem medycznym?

Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.

Porada ekspertaBDO
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.