TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Audyt zewnętrzny w branży opakowaniowej - kończy się termin

Do 30 kwietnia 2020 prowadzący recykling odpadów opakowaniowych muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny za poprzedni rok.

Prowadzący recykling odpadów opakowaniowych, który sporządza dokumenty potwierdzające recykling (DPR) i posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów, pozwalające na recykling odpadów o masie przekraczającej 400 Mg, ma obowiązek przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego. Audyt przeprowadza akredytowany weryfikator środowiskowy do 30 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, którego dotyczy. Audytora wybiera przedsiębiorca, który ponosi koszty jego przeprowadzenia.

Uwaga

Planowana nowelizacja zakłada, że audytor nie będzie mógł prowadzić kontroli tego samego przedsiębiorcy w trzech kolejnych latach.

Jeśli przedsiębiorca nie przeprowadził audytu w ustawowym terminie, marszałek województwa wzywa go do zrobienia tego w terminie 2 miesięcy od otrzymania wezwania.

Sposób przeprowadzenia oraz zakres audytu określa rozporządzenie w sprawie rocznego audytu zewnętrznego przedsiębiorców wystawiających dokumenty DPO, DPR, EDPO lub EDPR. Prowadzący recykling odpadów opakowaniowych powinien posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Procesy odzysku powinny być zgodne z posiadanymi zezwoleniami, dokumentami sporządzanymi na potrzeby ewidencji oraz w odniesieniu do procesów odzysku wskazanych w dokumentach DPR.

Uwaga

Zgodnie z art. 21 ucpg do recyklingu zalicza się procesy odzysku R2-R9 wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o odpadach.

Instalacje lub urządzenia do recyklingu odpadów powinny posiadać możliwości techniczne przetworzenia mas odpadów wskazanych w posiadanych zezwoleniach. Roczna moc przerobowa instalacji powinna odpowiadać masie i rodzajom odpadów wskazanych w dokumentach DPR, w decyzjach oraz w ewidencji. Ponadto masy i rodzaje odpadów opakowaniowych wskazanych w dokumentach ewidencji powinny odpowiadać dokumentacji finansowej, w szczególności fakturom z zakupu odpadów przeznaczonych do recyklingu.

DPR są sporządzane przez prowadzącego recykling odpadów opakowaniowych na wniosek złożony przez wprowadzającego produkty w opakowaniach, organizację odzysku opakowań lub samorządu gospodarczego.

Uwaga

DPR za 2022 rok będą wystawiane jeszcze na podstawie przepisów dotychczasowych, ale docelowo ma być do tego wykorzystywana BDO. Wzór dokumentów DPR określa rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR (akt został uchylony, ale wzory dokumentów obowiązują jeszcze w 2022 roku).

Wniosek powinien mieć datę wpływu, gdyż od tej daty będzie liczony termin wystawienia DPR. Należy zwrócić uwagę, czy na wniosku widnieje podpis wnioskującego, a także czy został on złożony przez podmiot do tego uprawniony. Dla odpadów z gospodarstw domowych dokumenty wystawiane są na wniosek odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, prowadzącego instalację komunalną, PSZOK lub gminę organizującą odbieranie tych odpadów.

Recykler ma obowiązek wystawić DPR, jeśli wnioskodawcy przekazali odpady opakowaniowe bezpośrednio lub za pośrednictwem innego posiadacza odpadów, gdy wniosek został złożony nie później niż 30 dni od upływu kwartału, w którym odpady opakowaniowe zostały przekazane do recyklingu. Wystawia on DPR w terminie 7 dni od wpływu wniosku o ich wystawienie, dlatego tak istotna jest data wpływu wniosku. DPR należy wystawić w trzech egzemplarzach: dla wystawiającego, wprowadzającego produkty w opakowaniach/organizacji odzysku/organizacji samorządu gospodarczego oraz marszałka województwa. W przypadku odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych DPR wystawiane są w czterech egzemplarzach, z czego jeden jest dla wystawiającego, a trzy pozostałe dla wnioskodawcy. Recykler ma obowiązek przekazać egzemplarz („C”) marszałkowi województwa do 30 dni od upływu kwartału, w którym dokumenty zostały wystawione. Podczas sporządzania DPR należy jeszcze pamiętać o tym, że:

  • powinna być na nim wskazana obowiązująca decyzja w tym zakresie,
  • jeśli dotyczy on odpadów z gospodarstw domowych, należy podać taką informację oraz dane wnioskującego o jego wydanie,
  • rodzaj i masa odpadów opakowaniowych powinna być zgodna z wnioskiem oraz z kartami przekazania odpadów (KPO). Masa nie może być większa od tej wykazanej we wniosku oraz w KPO,
  • masa odpadów musi być w Mg, a numery KPO poprawne,
  • należy je opatrzyć podpisem oraz datą wystawienia.

Na podstawie zebranych dokumentów audytor sporządza pisemne sprawozdanie. Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać dokumentację audytu, wraz ze sprawozdaniem z przeprowadzonego audytu, przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego audyt dotyczy. Za nieprzeprowadzenie audytu w terminie grozi kara od 40 tys. do 750 tys. zł.

AUTOR Małgorzata Hain-Kotowska
Małgorzata Hain-Kotowska
specjalista ds. ochrony środowiska, pracownik urzędu marszałkowskiego. Jestem pracownikiem urzędu marszałkowskiego, magistrem ochrony środowiska. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej gospodarki odpadami. Zajmuje się w szczególności obsługą Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) w zakresie weryfikacji wniosków, sprawozdań oraz wynikających z nich opłat środowiskowych.