TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - KOBiZE

Tematyka

Raport do KOBIZE – zmiany w sposobie logowania o administrowania informacjami

Firma powodująca emisję musi przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji do 28 lutego 2023 roku. Tym razem trzeba pamiętać o zmianach dotyczących konta, które weszły w październiku 2022 r.

Porada ekspertaKOBiZE

Emisje substancji i energii do środowiska – przygotuj się do składania raportów

Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?

Porada ekspertaKOBiZE

Emisje gazów cieplarnianych – czy dane z KOBIZE pokrywają się z protokołem CHG

Pytanie: Czy firma, która corocznie składa raport w Krajowej Bazie o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji (KOBIZE) tytułu spalania paliw w pojazdach i ogrzewania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych, może uznać, że jej działania są zgodne z wytycznymi zawartymi w tzw. Green House Gas Protocol. Jeśli nie, to jakie inne czynności powinna wykonać, aby te działania były zgodne z tym protokołem?
Pytania i odpowiedziKOBiZE
08.09.2022

Zasady rozliczania i raportowania emisji z urządzeń do odciągu spalin

Pytanie: Mamy cztery emitory z wentylacją mechaniczną (3 szt. to odciągi spalin do diagnostyki autobusów na kanałach naprawczych, a 1 szt. to odciąg pojazdów benzynowych). Emisję spalin ująłem w sprawozdaniu z eksploatacji urządzeń w procesach spalania paliw w silnikach. KOBiZE wskazuje jako błąd, że w obszarze tych emitorów nie wykazano żadnej emisji. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do ilości jednostkowej wyrażonej np. w Mg zużytego paliwa? Mamy też emitory na stacji paliw − jeden funkcjonuje w trakcie przeładunku benzyn silnikowych do zbiorników podziemnych, a drugi w momencie przeładunku do pojazdów. Tę emisję wykazałem w tabeli 20 − przeładunek benzyn silnikowych. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do tego przeładunku?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Błędy w raporcie do KOBIZE i ich konsekwencje

Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.

Porada ekspertaKOBiZE

Raport do KOBiZE - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Porada ekspertaKOBiZE

Kto powinien rozliczać za korzystanie ze środowiska jeśli jedną instalację prowadzi kilka podmiotów

Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe? 

Porada ekspertaKOBiZE

Jak przygotować raport do KOBIZE

Błędne przygotowanie  raportu do KOBIZE może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.

ArtykułKOBiZE

Czy trzeba złożyć raport do KOBiZE za ubiegłe lata

Obowiązek sporządzenia i wprowadzenia raportu do Krajowej bazy wygasa po 5 latach od zakończenia roku kalendarzowego, w którym powstał ten obowiązek. Sprawdź za które dokładnie lata musisz się rozliczyć.

ArtykułKOBiZE

Jak uzyskać wpis do KOBIZE?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji , podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisje, musi wprowadzić raport do Krajowej bazy. W tym tekście podpowiemy Ci jak uzyskać wpis do takiej bazy.

ArtykułKOBiZE
KOBiZE, czyli Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, jest kluczową instytucją, która nadzoruje monitorowanie i zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych oraz innymi rodzajami oddziaływania na środowisko. Polscy przedsiębiorcy działający w sektorach mających wpływ na środowisko muszą być świadomi swoich obowiązków wobec tej instytucji. Obowiązki przedsiębiorców obejmują m.in. składanie raportów zawierających szczegółowe informacje na temat korzystania ze środowiska, obliczanie i uiszczanie opłat środowiskowych oraz uczestnictwo w systemach handlu uprawnieniami do emisji. Raport do KOBiZE składa się co roku. Obowiązki te zapewniają, że firmy są rozliczane ze swojego wpływu na środowisko, promując zrównoważone praktyki i zmniejszając zanieczyszczenie. Zgodność z przepisami KOBiZE nie tylko przynosi korzyści dla środowiska, ale także pomaga firmom uniknąć kar, takich jak podwyższone opłaty i grzywny administracyjne. Przestrzegając wytycznych KOBiZE, przedsiębiorcy demonstrują swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i przyczyniają się do realizacji celów klimatycznych Polski.