TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowelizacja ustawy o OZE bez poprawek Senatu

Senatorowie nie zaproponowali poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, zatem nowelizacja lada moment trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają zagwarantować realizację samorządowych programów parasolowych OZE, by nie zwracać środków do Unii Europejskiej.

Od 1 kwietnia 2022 r. zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń - net billing. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do końca marca, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

Warunki rozliczenia w systemie opustowym

Ustawa o OZE przewiduje jednak, że osoba, która do 31 marca 2022 r. zawrze umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji OZE z samorządem realizującym projekt parasolowy - dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także do końca grudnia 2023 r. złoży prawidłowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji, będzie mogła być rozliczana na niezmienionych zasadach, czyli w systemie opustowym.

Inicjatywa odpowiada na zastrzeżenia samorządów, których zdaniem zmiana systemu rozliczeń prosumentów z opustowego na net-billing spowoduje, że beneficjenci programów parasolowych będą masowo z nich rezygnować. To mogłoby prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich, które były przeznaczone na takie projekty.

Przybyło prosumentów

W trakcie prac w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska powiedział, że według wyliczeń resortu projekty parasolowe prowadzi ponad 800 gmin, a dzięki nim powstanie ok. 92 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.

Zyska poinformował ponadto, że na koniec 2021 roku w Polsce przekroczono liczbę 850 tys. prosumentów, a w samym 2021 roku przybyło ich 400 tys.

Źródło: PAP

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska