TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Emisja ścieków

Tematyka

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

ArtykułEmisja ścieków

Co zrobić jeśli zatwierdzona taryfa nie wystarcza na pokrycie kosztów działalności 

Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Przesłanki do określenia taryfy tymczasowej

W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Kto może skontrolować czy prawidłowo gospodarujesz ściekami

Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?

Porada ekspertaEmisja ścieków

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
06.09.2022

Gmina nie reaguje na przyczynę odoru ze ścieków - jak interweniować

Pytanie: Podmiot otrzymał pozwolenie wodnoprawne (nie jest to pozwolenie zintegrowane) na odprowadzanie ścieków przemysłowych z produkcji warzyw do rowu ziemnego, którego nie jest właścicielem ,w ilości odprowadzanych wód Qśr.d.= 3m3/d. Przed odprowadzeniem do rowu wody mają być podczyszczane w osadniku. Zdefiniowane zostały dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń dla BZT_5, ChZT_CR, zawiesiny ogólne, azot ogólny, fosfor ogólny. Podmiot nie wywiązuje się z wymagań pozwolenia. Ścieki są kolorowe, mętne, zawierają odpady (resztki warzyw). Smród jest nie do zniesienia. W Polsce za prowadzenie działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków odpowiada samorząd. W jakim zakresie i na jakiej podstawie gmina może zając się rozwiązaniem tego problemu? Niestety w tym przypadku gmina "nieoficjalnie wspiera" podmiot który nas truje.
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
03.08.2022

Kto odpowiada za utrzymanie wylotu wód deszczowych do rzeki i kto powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Kopalnia posiadała pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do rzeki. W pozwoleniu wodnoprawnym był zapis ,że warunkiem udzielenia pozwolenia jest m.in. "Na bieżąco utrzymywać we właściwym stanie technicznym rów odprowadzający oczyszczone ścieki oraz skarpy rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu tegoż rowu" oraz zapis "Zastrzega się - w związku ze stanem likwidacji kopalni, iż prawa i obowiązki określone niniejszym pozwoleniu wodnoprawnym przechodzą na następcę prawnego adresata niniejszej decyzji". Gmina przejęła oczyszczalnię ścieków (wraz z aktualnym pozwoleniem wodnoprawnym) i "przebudowała" ją na przepompownię ścieków. W związku z powyższym zaprzestano odprowadzania oczyszczonych wód do rzeki. Pozostał rów i wylot ,którym odprowadzane były (za czasów kopalni) i są obecnie wody deszczowe z części miejscowości. Rów i wylot nie został przejęty przez gminę. Rów oraz wylot leżą na działce będącej własnością RZGW . Kto zatem jest odpowiedzialny za utrzymanie wód deszczowych i kto musi wystąpić o wydanie pozwolenia?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
21.07.2022

Jakie kwestie związane z ochroną środowiska uregulować w umowie najmu nieruchomości

W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.07.2022
Regulacje dotyczące emisji ścieków przez przedsiębiorstwa są precyzyjnie określone i wynikają z kilku kluczowych dokumentów prawnych. Najważniejsze z nich to Ustawa Prawo wodne oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków, jakim muszą odpowiadać wody i ścieki. Odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie ściekami spoczywa na przedsiębiorcy. Wymaga to przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania i eksploatacji urządzeń do oczyszczania ścieków oraz kontroli jakości wód oczyszczonych. Ważne jest, aby przestrzegać rygorystycznych standardów, które zapewniają ochronę gleby i wód. W Polsce istnieje rozbudowany system kontroli prowadzony przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska. Regularne inspekcje, próbki ścieków i monitorowanie jakości gleby to tylko niektóre z narzędzi, które służą do zapewnienia przestrzegania przepisów. Naruszenie tych regulacji może prowadzić do konsekwencji prawnych. Poważne przypadki mogą skutkować nawet karami kryminalnymi.