TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Kontrole i kary - Odwołanie się od kary

Tematyka

Co grozi za nierzetelne sprawozdanie

Prowadzenie działalności w zakresie działalność opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wiąże się z koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Czasem jednak, z różnych przyczyn, sprawozdanie może zostać uznane za nierzetelne. W naszym artykule omówimy, co to dokładnie oznacza i jakie są związane z tym konsekwencje.

Porada ekspertaOchrona wody
19.07.2023

Czy można umorzyć karę za nielegalną wycinkę drzew?

Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?

Porada ekspertaWycinka drzew i krzewów
27.06.2023

Emisja hałasu – czy można ubiegać się o zmniejszenie kary po naprawieniu błędów

Pytanie: Firma została ukarana za przekroczenie dopuszczalnej normy hałasu. Wysokość kary jest obecnie naliczana. Od momentu stwierdzenia przekroczenia do dnia dzisiejszego wykonaliśmy kilka usprawnień żeby poziom hałasu zmniejszyć do dopuszczalnego. Czy w związku z poniesionymi kosztami możemy zwrócić się do WIOŚ z wnioskiem o zmniejszenie/umorzenie lub zaliczenie tych inwestycji na poczet owej kary? Czy możemy również wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności administracyjnej kary pieniężnej jeśli planujemy inne inwestycje związane ze zmniejszeniem emitowanego przez nasz zakład hałasu?
Pytania i odpowiedziEmisja hałasu do środowiska
11.10.2022

Kto odpowie za nielegalny przewóz odpadów z zagranicy

Jeżeli za nielegalne, międzynarodowe przemieszczanie odpadów odpowiedzialność ponosi wysyłający, wezwanie w sprawie odpowiedniego ich zagospodarowania kierowane jest najpierw do zgłaszającego przywóz. Nie ma znaczenia, że jego siedziba jest poza UE. Tak stwierdził NSA.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.01.2022

Były pracownik popełnił błędy w ewidencji odpadów - kto poniesie konsekwencje 

Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji.  Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?

Porada ekspertaBDO

Postępowania administracyjne w gospodarce odpadowej - do czego potrzebna jest opinia biegłego

W niektórych sprawach, organ administracji publicznej może zlecić wykonanie opinii przez biegłego. Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać, bo Ty też możesz wystąpić do organu o to, aby zlecił wykonanie opinii.

Porada ekspertaDecyzje administracyjne

Jak napisać dobre odwołanie?

Prawidłowo napisane odwołanie zwiększa szansę na wygraną. Żeby było skuteczne, musi być dobrze uzasadnione.

ArtykułOdwołanie się od kary

Kiedy można złożyć wniosek o unieważnienie decyzji administracyjnej wydanej przez WIOŚ

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją administracyjną, którą wydał WIOŚ, możesz złożyć wniosek o jej unieważnienie. Do kogo złożyć taki wniosek i czy zawsze zostanie pozytywnie rozpatrzony?

ArtykułOdwołanie się od kary

Odwołanie od decyzji administracyjnej WIOŚ - jak to zrobić

Jeśli nie zgadasz się z decyzją wydaną przez WIOŚ lub inny organ do tego upoważniony, możesz się odwołać. To gdzie złożyć odwołanie, będzie zależało od tego, kto wydał daną decyzję.

ArtykułOdwołanie się od kary
W przypadku nałożenia na przedsiębiorcę kary przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska za naruszenie przepisów ochrony środowiska istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji. Procedura odwoławcza jest regulowana przez Kodeks postępowania administracyjnego. Odwołanie powinno być adresowane do organu wyższego stopnia niż ten, który wydał decyzję, czyli do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W treści odwołania należy dokładnie opisać powody, dla których przedsiębiorca uważa nałożoną karę za niesłuszną. Odwołanie powinno zawierać również dowody, które mogą przemawiać na korzyść przedsiębiorcy, takie jak wyniki badań i ekspertyzy środowiskowe. Dodatkowo należy pamiętać, że po złożeniu odwołania organ wyższego stopnia rozpatruje sprawę i może utrzymać w mocy, uchylić lub zmienić zaskarżoną decyzję. Po wydaniu decyzji odwoławczej przedsiębiorca może skierować sprawę do sądu administracyjnego, jeśli nie jest zadowolony z wyniku postępowania odwoławczego.