Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Przepisy ochrony środowiska wyróżniają dwa rodzaje emisji zanieczyszczeń do powietrza: emisję zorganizowaną i niezorganizowaną. Czym one są, jak mamy je rozróżnić i którą z nich uwzględnić we wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?
W 2020 r. podmiot korzystający ze środowiska wprowadzający gazy lub pyły do powietrza będzie zobowiązany do przekazania marszałkowi województwa wykazu sporządzonego na podstawie informacji zawartych w raporcie do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Do 31 marca 2020 r. należy złożyć wykaz za rok 2019.
Przedsiębiorcy prowadzący instalacje lub eksploatujący urządzenia powinni zweryfikować, czy ich użytkowanie nie będzie związane z koniecznością przestrzegania obowiązków wynikających z aktów prawnych w zakresie ochrony środowiska. Powinni oni zweryfikować czy będą musieli przedkładać jakiekolwiek sprawozdania w zakresie ochrony środowiska. Jednym z nich jest omówione poniżej PRTR.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501). Ustawa ta wprowadziła zmiany w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1369 ze zm.; dalej: POŚ).
Sezon smogowy jest już w pełni i wszyscy doświadcza-my przykrych skutków zanieczyszczenia powietrza w na-szym kraju. z 8 października pochodzi rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w spra-wie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Co się zmieniło?
Prowadzenie instalacji wykorzystującej lotne związki organiczne (LZO) wiąże się z koniecznością przestrzegania i spełniania szeregu wymogów prawnych. Najpierw będziesz musiał uzyskać stosowne pozwolenie na wprowadzanie gazów do powietrza i udowodnić, że dotrzymujesz standardów emisyjnych. Potem będziesz wielokrotnie sprawdzany, wykonując pomiary, a także sporządzając bilanse LZO. Lektura poniższego artykułu przybliży Ci Twoje obowiązki w tym zakresie i pomoże przestrzegać obowiązujące przepisy. LZO, czyli lotne związki organiczne, to substancje chemiczne łatwo przechodzące w postać pary lub gazu. Reakcja ta może zachodzić nawet w temperaturze pokojowej (LZO posiadają prężność par nie mniejszą niż 0,01 Pa w temperaturze 293,15 K). Ponadto charakteryzują się niską rozpuszczalnością w wodzie.
Kolejne samorządy wprowadzają zmiany w prawie, by zapobiec działaniu szkodliwych pyłów na zdrowie mieszkańców i całego środowiska naturalnego. Decyzje sejmików wojewódzkich wpisują się w szerszy program walki ze smogiem opracowany na poziomie ogólnokrajowym w programie „Czyste powietrze”.
Kolejne samorządy wprowadzają zmiany w prawie, by zapobiec działaniu szkodliwych pyłów na zdrowie mieszkańców i całego środowiska naturalnego. Warto dowiedzieć się, do jakich norm trzeba będzie dostosować użytkowane w naszych domach i firmach urządzenia grzewcze i jakie sankcje obowiązują za nieprzestrzeganie ogłoszonych przez władze samorządowe nakazów.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!