Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Jeżeli przekazujący twierdzi, że jest zwolniony z ewidencji i wpisu do BDO, to czy musi to udowodnić? A jeśli przejmujący nie potwierdza na czas przejęcia w ramach KPO, to czy jako transportujący możemy zostać za to ukarani? Ponadto, czy odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na podstawie umów, poza sprawozdaniem do wójta/burmistrza/prezydenta, składają odrębne sprawozdanie do marszałka w tym zakresie?
Pytanie: Pytanie: Jesteśmy wytwórcą odpadów przemysłowych oraz odpadów, mających charakter komunalnych. Chcąc przekazać drugą kategorię odpadów, musimy wystawiać KPO, czy zastosowaniu ma tu przepis: "Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają jedynie odpady o składzie i charakterze odpadów komunalnych i są objęci systemem odbioru odpadów komunalnych, są traktowani jako wytwórcy odpadów komunalnych. Takie podmioty nie muszą prowadzić ewidencji, ani rejestrować się w BDO." Jesteśmy firmą zarejestrowaną w BDO.
Zmiany w gospodarce odpadami wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku wprowadziły nowy dokument – kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Przekazanie odpadów za jej pomocą odbywa się wyłącznie w systemie Bazy danych o produktach i opakowaniach (BDO). Prezentujemy, jak krok po kroku przekazać odpady komunalne poprzez elektroniczna bazę danych.
Pomimo przesunięcia terminu ostatecznego obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO, duża część podmiotów wykorzystuje już system do ewidencjonowania odpadów. Dla podmiotów transportujących, zbierających czy przetwarzających odpady istotną kwestią będzie niewątpliwie fakt, że przepisy prawne to przekazującemu odpad (a więc często jego wytwórcy) pozwalają na wybór w 2020 roku formy prowadzenia ewidencji odpadów – papierowej lub elektronicznej, do której muszą się oni dostosować. Czy w 2020 roku istnieje możliwość prowadzenia ewidencji mieszanej tj. ewidencjonowanie części odpadów w BDO a części w wersji papierowej?
Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?
Od 31 marca obowiązuje nowa ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Co się zmieniło?
W czasie zagrożenia koronawirusem istotną kwestią staje się utrzymanie zasad higieny w miejscu pracy. Jest to wyjątkowo istotna kwestia dla służb, które mają styczność z materiałami potencjalnie zakaźnymi, czyli np. służb komunalnych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) omówiła istotne kwestie z punktu widzenia tej grupy społecznej.
Do 31 grudnia została przedłużona możliwość prowadzenia papierowej ewidencji w BDO. Ponadto w związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone na świecie liczne restrykcje dotyczące transportu i produkcji przemysłowej. Co z tego wynika dla środowiska?
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!