TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

Palety transportowe – jednorazowe czy wielorazowe?

Pytanie: Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych, które są sprzedawane na paletach. Kupujący wyraził żądanie, aby na fakturze pojawił się dodatkowy dopisek, informujący, że palety są jednorazowego użytku. Jakie potencjalne konsekwencje mogą wyniknąć dla producenta w związku z takim oznaczeniem, i czy może ono wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Dyrektywa SUP - cykl artykułów dotyczących zmian

Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności mają do czynienia z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą się przygotować na to, że obrót nimi będzie ograniczony. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko  – zwaną dyrektywą SUP.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
25.07.2023

Nowe obowiązki dla rozliczania opakowań wynikające z Dyrektywy SUP

Dyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.

Porada ekspertaOpakowania

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Pytania i odpowiedziOpakowania

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Pytania i odpowiedziOpakowania
04.07.2023

Utylizacja opakowań po odczynnikach chemicznych

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy szpitalnego laboratorium. Używamy w nim różnych odczynników. Ich pozostałości są oddawane pod kodami 18 01 07 oraz 18 01 06*. Zastanawiamy się, czy dopuszczalne jest wypłukanie opakowań po tych odczynnikach wodą, aby móc je oddać do utylizacji jako odpad komunalny, czy też muszą być przekazane pod kodem 15 01 10*?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Recykling opakowań z elastycznych tworzyw sztucznych - Konferencja video

Opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych stanowią problematyczne odpady, jednak ich odpowiednie zagospodarowanie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Nasz ekspert przedstawia kompleksową wiedzę na temat opakowań z różnych tworzyw sztucznych oraz omawia problemy i możliwości związane z rozszerzeniem recyklingu tych materiałów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach, które mogą przynieść korzyści środowisku naturalnemu oraz Twojej firmie.

Porada videoOpakowania
02.06.2023

Wprowadzanie produktów w opakowaniach z zagranicznej firmy

Pytanie: Firma X prowadzi działalność dystrybucyjną produktów z zagranicznej firmy Y. Firma X następnie otrzymane produkty rozprowadza po supermarketach w Polsce. Kto jest wprowadzającym produkty w opakowaniach - firma X czy Y? Kto powinien uzyskać wpis do BDO?
Pytania i odpowiedziOdpady i BDO

Czym jest wstęga Möbiusa i kiedy możesz ją stosować

Pytanie: Jeśli nasz produkt posiada zabezpieczenia w postaci styropianu, folii transparentnej, wszelkiego rodzaju opakowań z tworzywa PET, to czy przy eksporcie na rynki zagraniczne musimy też wykazywać na opakowaniu zewnętrznym (kartonie) oznaczeniem wstęgi Möbiusa?
Pytania i odpowiedziOpakowania
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.