TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

 Eksport opakowań za granicę - jak przygotować roczne sprawozdanie opakowaniowe 

Pytanie: Pracuję w firmie produkującej i sprzedającej maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Audyt u recyklera za 2022 rok – na co zwrócić uwagę

Porada ekspertaGospodarka odpadami
22.12.2022

Czy można sprzedać DPR

Pytanie: Czy istnieją przepisy, zgodnie z którymi można sprzedać dokument potwierdzający recykling (DPR) organizacji odzysku?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Duże zmiany dla wprowadzających produkty w opakowaniach

Podmioty wprowadzające do obrotu produkty w opakowaniach oraz niektóre produkty z tworzyw sztucznych muszą przygotować się na duże zmiany od 2023 r. Wprowadzający będą zobowiązani do dostosowania się do zmian wynikających z trzech projektów: SUP, ROP oraz kaucyjnego.

Porada ekspertaOpakowania

ROP stawia wymagania, ale jest wiele niewiadomych

Teoretycznie, przepisy dotyczące ROP powinny zacząć obowiązywać od 2023 roku. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane i trudno stwierdzić, czy i w jakim kształcie ostatecznie przepisy wejdą w życie. Poza tym, w projekcie jest wiele niejasności, które trudno zinterpretować.

Porada ekspertaOpakowania

Dyrektywa SUP i projekt kaucyjny – nowe obowiązki sklepów

Na działalność sklepów znacząco wpłyną zmiany przewidziane w projektach SUP i kaucyjnym. Znacząco wzrosną obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości, a także zostanie wprowadzony obowiązek pobierania opłat od klientów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Wniosek o pomoc de miminis w formie papierowej nie będzie rozpatrzony

Pytanie: Firma złożyła sprawozdanie w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach za rok 2021 przez system BDO oraz wniosek o pomoc de minimis w formie papierowej w terminie do 15 marca 2022 r. Wniosek o pomoc de minimis został również dołączony do sprawozdania (niestety tylko pierwsza strona, nie zostały dołączone załączniki – był to przypadek.) Czy urząd marszałkowksi może odrzucić wniosek o pomoc de minimis, jeżeli został on również złożony w formie papierowej?
Pytania i odpowiedziBDO

Jakie rodzaje opakowań muszą być raportowane w LUCID

Pytanie: Firma sprzedaje na rynek niemiecki, posiada numer rejestracyjny w LUCID, zapisana jest do organizacji odzysku LIZENZERO. Jakiś czas temu weszły znowelizowane przepisy. Czy zgodnie z nimi, palety drewniane również należy uwzględniać w raportach?
Pytania i odpowiedziOpakowania
12.09.2022

VerpackG – czy dotyczy również polskich przedsiębiorców

Zasady funkcjonowania UE przewidują, że kraje unijne opracowują własne przepisy na podstawie dyrektyw wyznaczających kierunki działań. Dlatego przepisy opakowaniowe w Polsce są inne niż np. w Niemczech – pomimo, że podstawowe założenia i zasady są zbieżne.

Porada ekspertaOpakowania

Czy można poprawiać błędy w wystawionych dokumentach DPR

Do 31 sierpnia 2022 r. podmioty przekazujące odpady opakowaniowe do recyklingu mogą składać wnioski o wydanie dokumentów potwierdzających te działania (tzw. DPR) w II kwartale 2022 r. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku wykrycia błędów w tych dokumentach.

Porada ekspertaBDO
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.