Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Według nowych przepisów zostanie utworzony elektroniczny rejestr zgłoszeń, prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. A zatem przewóz wymienionych wyżej towarów będzie możliwy tylko po uprzednim zgłoszeniu do tego rejestru. Zgłoszenia musi dokonać ten, kto wysyła towary, podmiot odbierający towary i przewoźnik.
Przewóz będzie można rozpocząć dopiero po otrzymaniu numeru referencyjnego, który będzie ważny tylko przez 10 dni od dnia jego nadania. Jeżeli numer wygaśnie w trakcie przewozu, nie będzie można tego przewozu kontynuować. W dalszą drogę będzie można wyruszyć dopiero po przesłaniu nowego zgłoszenia i uzyskaniu nowego numeru referencyjnego.
Za brak zgłoszenia przewozu towarów osobie, która wysyła lub odbiera towar, grozi kara pieniężna w wysokości 46% wartości netto przewożonego towaru podlegającego obowiązkowi zgłoszenia, nie mniej niż 20 tys. zł. Natomiast przewoźnikowi za brak zgłoszenia grozi kara pieniężna w wysokości 20.000 zł.
Ustawa ma uszczelnić system podatkowy w Polsce i ułatwić wyłapywanie i przedsiębiorców, którzy nie płacą VAT. Kontrolę przestrzegania obowiązków wynikających będą sprawować funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Natomiast do kontroli przewozu towarów będą upoważnieni funkcjonariusze policji, Straży Granicznej oraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Zgodnie z przepisami ustawy towarami wrażliwymi są:
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Oferta specjalna
NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!