Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Chcesz przewozić oleje odpadowe? Musisz to zgłosić do rejestru!

Dodano: 6 czerwca 2017
58908a696f0486e5d79b6eb85445c1eb3c0b71bd-medium

Według nowych przepisów zostanie utworzony elektroniczny rejestr zgłoszeń, prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. A zatem przewóz wymienionych wyżej towarów będzie możliwy tylko po uprzednim zgłoszeniu do tego rejestru. Zgłoszenia musi dokonać ten, kto wysyła towary, podmiot odbierający towary i przewoźnik.

Przewóz będzie można rozpocząć dopiero po otrzymaniu numeru referencyjnego, który będzie ważny tylko przez 10 dni od dnia jego nadania. Jeżeli numer wygaśnie w trakcie przewozu, nie będzie można tego przewozu kontynuować. W dalszą drogę będzie można wyruszyć dopiero po przesłaniu nowego zgłoszenia i uzyskaniu nowego numeru referencyjnego.

Za brak zgłoszenia przewozu towarów osobie, która wysyła lub odbiera towar, grozi kara pieniężna w wysokości 46% wartości netto przewożonego towaru podlegającego obowiązkowi zgłoszenia, nie mniej niż 20 tys. zł. Natomiast przewoźnikowi za brak zgłoszenia grozi kara pieniężna w wysokości 20.000 zł.

Ustawa ma uszczelnić system podatkowy w Polsce i ułatwić wyłapywanie i przedsiębiorców, którzy nie płacą VAT. Kontrolę przestrzegania obowiązków wynikających będą sprawować funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Natomiast do kontroli przewozu towarów będą upoważnieni funkcjonariusze policji, Straży Granicznej oraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

W razie awarii systemu rejestrowego lub przerwy technicznej, podmioty obowiązane do dokonania zgłoszenia przewozu towarów wrażliwych będą mogły skorzystać z procedury awaryjnej i dokonać zgłoszenia na dokumencie zastępującym zgłoszenie, przesłanym do wyznaczonego organu Krajowej Administracji Skarbowej. W takim przypadku uzyskają one od właściwego organu potwierdzenie przyjęcia tego dokumentu.

Zgodnie z przepisami ustawy towarami wrażliwymi są:

  • paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych oraz oleje odpadowe,
  • wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki),
  • alkohol etylowy całkowicie skażony,
  • susz tytoniowy.
Systemem monitorowania objęty jest przewóz wszystkich rodzajów olejów odpadowych z kategorii PKWiU 38.12.25 i pozycji CN 2710 (według tzw. nomenklatury scalonej), których masa brutto przesyłki przekracza 500 kg wagi lub 500 litrów pojemności. Towary o mniejszej wadze i objętości nie są objęte monitoringiem.

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel