Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Czy producent opakowań musi składać zawiadomienie o rozpoczęciu działalności?

Dodano: 27 kwietnia 2017
d4ed636196f461edca92ada62b1fd9065b9e2cb0-medium
Pytanie: Czy jeśli firma posiada miano producenta wyrobów tworzyw sztucznych, ale zawierają się tym również opakowania, to czy konieczne jest zawiadomienie rozpoczęciu działalności do urzędu marszałkowskiego? Czy obowiązki producenta opakowań opakowań do żywności są takie same, jeśli chodzi sprawozdawczość rozliczenia placówkami państwowymi?
Odpowiedź: Przedsiębiorca, który wprowadza opakowania i/lub produkty w opakowaniach, musi uzyskać wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarce opakowaniowej prowadzonego przez marszałka województwa (art. 49 ustawy o odpadach). Jednak rejestr ma zostać utworzony dopiero do 24 stycznia 2018 r. Do tego czasu przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność polegającą na wytwarzaniu, imporcie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu produktów w opakowaniach lub produktów, musi złożyć zawiadomienie o tym fakcie do marszałka województwa w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Jeśli jednak działalność związana jest tylko z samą produkcją opakowań, nie trzeba składać zawiadomienia. Za niezłożenie zawiadomienia urząd marszałkowski nie wymierza kary pieniężnej. Zgodnie z art. 78 ust. 1 zawiadomienie należy złożyć w urzędzie marszałkowskim w terminie 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Jeśli działalność jest już prowadzona, to powyższe zawiadomienie należy złożyć jak najszybciej. I odpowiadając na ostanie pytanie – nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności. Obowiązki dotyczące producenta opakowań, w tym opakowań do żywności, są takie same – wynikają z ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
  • Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1863).
  • Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.).
Anna Ujda  specjalista ds. opracowań i ekspertyz środowiskowych

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel