Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Czy trzeba mieć zezwolenie na prasowanie odpadów z papieru i tektury

Dodano: 14 września 2017
bele sprasowanych śmieci

Niepotrzebne kartony często zajmują dużo miejsca w budynkach firm. Nie zawsze jest możliwość przekazywania ich w krótkich odstępach czasu, często firmy gromadzą je dłużej by uzbierać większą ilość i przekazać uprawnionej firmie. Dobrym sposobem na zmniejszenie ich objętości jest prasowanie. Czy do tego celu potrzebne będzie zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Belowanie wytworzonych odpadów nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie (zwanego dawniej odzyskiem) odpadów. Takie działanie służy jedynie skondensowaniu objętości opakowań z papieru i tektury, które po zbelowaniu stają się odpadem. Jednak interpretacja miejscowych urzędów może być odmienna i warto każdorazowo skonsultować taki przypadek w swoim urzędzie.

Przykład Zakład produkcyjny kupuje w kartonach półprodukty do produkcji mebli biurowych (kółka do krzeseł obrotowych). Ponieważ ma dużo zamówień ilość przywożonych elementów jest znaczna, a w związku z tym w firmie zalega też dużo pustych kartonów. W zakładzie nie ma tyle miejsca, by je przechowywać, a do dnia odbioru tych odpadów przez uprawnioną firmę zostało jeszcze dużo czasu. Dlatego przedsiębiorca wypożyczył belownicę i sprasował kartony. W urzędzie - Starostwie Powiatowym - dowiedział się, że nie musi mieć zezwolenia na ten cel.

W szczególnym przypadku, kiedy opakowania kartonowe należą do odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji i są ujęte w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, trzeba pamiętać aby informacja o belowaniu kartonów została ujęta we wniosku o wydanie pozwolenia, w części dotyczącej sposobu i miejsca magazynowania odpadów.

Podstawa prawna: · Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1987). · Rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1923).
Marzena Litwin-Gratkowska właściciel firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie ochrony środowisk
Słowa kluczowe:
prasowanie odpadów

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel