Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Czy wytwórca odpadów musi je zważyć przed przekazaniem

Dodano: 27 kwietnia 2017
79a502b82c4fbe7187091c0b1da011554a91feac-medium
Pytanie: Czy wytwórca odpadów powinien ważyć je przed przekazaniem uprawnionej do odbioru firmie, a więc czy musi mieć wagę do ważenia odpadów (jeśli tak, to jaką)? Czy może przekazać odpady firmie bez ważenia, firma zważy je u siebie i sama dopisze na KPO wagę odebranych odpadów?
Odpowiedź: Zgodnie z ustawą o odpadach art. 69 ust. 1 to posiadacz, a w tym przypadku wytwórca, odpadów musi sporządzić kartę przekazania odpadów w ilości po jednej dla każdego z posiadaczy odpadów, który przejmuje odpady. Ustawa nie precyzuje kwestii ważenia odpadów, ale rzeczą oczywistą jest, że większość przedsiębiorców wytwarzających odpady nie posiada u siebie wagi, na której można byłoby zważyć odpady przeznaczone do oddania i wpisać dokładną ich ilość. W praktyce zatem najczęściej wygląda to tak, że to podmiot, który odbiera odpady, sam je waży, ponieważ dysponuje odpowiednią legalizowaną wagą, na podstawie której rozliczany jest tonaż do KPO, jak też do faktury za usługi. Po zważeniu firma odbierająca odpady może dopisać wagę na KPO lub przekazać taką informację do przekazującego, aby ten sporządził kartę przekazania odpadów z kompletnymi już danymi.
 
Firma budowlana X przekazała firmie Y złom stalowy z rozbiórki budynków. Przedsiębiorcy ustalili między sobą, aby odpad został zważony na wadze odbierającego odpady w związku z tym, że ilości odpadów były znaczne, a odbierający dysponował odpowiednią wagą samochodową. Na podstawie tego została wystawiona KPO, jak też należność na fakturze za wykonaną usługę. Dodatkowo zlecający poprosił dla pewności o kopię aktualnego świadectwa legalizacji przyrządu ważącego, aby mieć pewność, że waga jest pod kontrolą i prawidłowo wskazuje tonaż.
  • Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1987).
Grzegorz Dziub  inżynier ochrony środowiska

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel