Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Nie wyrzucaj zużytych żarówek do kosza!

Dodano: 20 kwietnia 2017
e0b98417618a6f257ec3fccc89591db0ce6bd830-medium

Źródła światła, zwane potocznie świetlówkami, w większości przypadków będą zaliczały się do sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, nawet wtedy, gdy używa się ich do oświetlania wnętrz biur czy hal (np. lampy fluorescencyjne). Wyjątkiem są świetlówki produkowane wyłącznie na użytek profesjonalny, np. lampy medyczne czy solaryjne.

Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych musi zorganizować system umożliwiający legalne pozbycie się tych odpadów (np. sfinansować odbiór od zbierających zsee, przetwarzanie, odzysk i unieszkodliwienie zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych).

Ponadto ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje dystrybutorów do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany. Jeśli dystrybutor dostarcza sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych na miejsce do klienta, musi nieodpłatnie przyjąć w miejscu dostawy sprzęt tego samego rodzaju (który pełnił te same funkcje, co sprzęt dostarczony). Dlatego jeśli przedsiębiorca kupuje nowe świetlówki, może u tego samego sprzedawcy oddać zużyte lampy.

Gdzie zwrócić profesjonalne lampy

Jeżeli przedsiębiorca korzystał z profesjonalnych lamp (czyli posiada zużyty sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych), powinien skontaktować się podmiotem, który te lampy wprowadza rynek. Wprowadzający powinien wskazać przedsiębiorcy sposób postępowania (często organizuje on odbiór zużytych urządzeń i przekazanie ich do utylizacji), bo podobnie jak w przypadku wprowadzającego sprzęt dla gospodarstw domowych, on też musi zorganizować i sfinansować zbieranie, przetwarzanie, odzysk, w tym recykling, i unieszkodliwianie zużytego sprzętu pochodzącego od użytkowników innych niż gospodarstwa domowe.

Inne rozwiązanie

Zużyte świetlówki można też przekazać firmom profesjonalnie zbierającym odpady tego typu. W każdym województwie działają punkty zbierania zużytego sprzętu, a informację o nich można znaleźć w rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub w urzędach gmin. Zbierający zużyty sprzęt ma obowiązek przyjąć zużyty sprzęt, niezależnie od jego rodzaju (oczywiście zgodnie z posiadanym pozwoleniem na zbieranie odpadów) i ilości, w tym co najmniej nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel