Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Odpady opakowaniowe i opakowania wielomateriałowe – lepiej ich nie pomylić!

Dodano: 6 czerwca 2017
a1ad26fb33a8a7fe7aa1d60a62ae87e180961005-medium

Za sklasyfikowanie zmieszanych odpadów opakowaniowych pod kodem 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe) ich wytwórcy grożą kary grzywny. A zatem warto poznać różnicę między nimi.

Różnica między zmieszanymi odpadami opakowaniowymi (kod odpadu 15 01 06) a odpadami z opakowań wielomateriałowych (kod odpadu 15 01 05) polega na tym, że zmieszane odpady opakowaniowe składają się wyłącznie z opakowań wytworzonych z jednego materiału (np. pudełka z tektury lub każde inne opakowanie wykonane z jednolitego materiału).

Opakowania wielomateriałowe natomiast są wykonane z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić w sposób ręczny przy zastosowaniu prostych metod mechanicznych. Zalicza się do nich m.in. pudła tekturowe z folią z tworzywa sztucznego lub aluminium (np. laminowane, klejone) czy kartoniki do żywności z laminatu tektura/tworzywo sztuczne.

Przed przygotowaniem karty przekazania odpadów należy dokładnie sprawdzić, jakie odpady przekazujemy, ponieważ to posiadacz takiego odpadu ponosi odpowiedzialność za nadanie poprawnego kodu.

Przyjmujący odpad może zakwestionować kod odpadu podany w KPO i nie składać na niej podpisu oraz poprosić wystawiającego KPO o zmianę klasyfikacji odpadów, a nawet odmówić odbioru odpadów zaklasyfikowanych pod złym kodem.

Firma ABC przyjęła od firmy Y odpady zaklasyfikowane w KPO jako 15 01 05 Opakowania wielomateriałowe. Po sortowaniu okazało się jednak, że wiele z nich to opakowania z papieru i tektury. Firma Y popełniła więc błąd i grozi jej kara grzywny, ponieważ za nadanie właściwego kodu odpadom odpowiada ich pierwszy posiadacz (najczęściej wytwórca odpadów).

» Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.).
» Rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1923).
» Rozporządzenie ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1973).

  Dorota Rosłoń

Słowa kluczowe:
odpady opakowanie

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel