TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rozwój sieci 5G nie wpłynie niekorzystnie na środowisko

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z 27 grudnia 2021 r. ma na celu zwiększyć dostęp do sieci 5G oraz jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo korzystania z niej. Czy może to być niekorzystne dla środowiska?

Komisja Europejska przygotowała wniosek w sprawie wspólnego unijnego zestawu narzędzi redukujących koszty inwestycji w sieci o bardzo dużej przepustowości, zapewniających terminowe i proinwestycyjne udostępnienie częstotliwości radiowych dla sieci 5G oraz wspierających rozwój łączności jako narzędzia ekonomicznej odbudowy Unii po kryzysie COVID-19 (C(2020) 6270 final, tzw. connectivity toolbox). W marcu 2021 roku został opublikowany tzw. Connectivity Toolbox, który wskazuje jednocześnie, że kwestia oddziaływania pól elektromagnetycznych jest oddzielna od oceny środowiskowej.

Rozwój sieci mobilnych

Niestety, pomimo podejmowanych na szeroką skalę działań i inwestycji, istnieją jeszcze w Polsce obszary, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury, a tym samym dostępu do kluczowych usług.

W ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności przewiduje się interwencje, w postaci instrumentów zwrotnych lub częściowo zwrotnych o wartości 1,4 mld euro, wspierające rozwój sieci mobilnych (4G i 5G) na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia, a także wzdłuż drogowych szlaków komunikacyjnych.

Wsparcie wdrożenia 5G

Dodatkowo w ramach KPO przewidziano zbudowanie do końca 2023 roku systemu stacjonarnego monitoringu pola elektromagnetycznego. W ramach tego systemu zaplanowano powstanie 300 instalacji stacjonarnego monitoringu emisji pola elektromagnetycznego emitowanego z instalacji radiokomunikacyjnych. System ten ma objąć 50 miast w Polsce.

Działanie to ma na celu wsparcie wdrożenia sieci 5G poprzez skuteczne informowanie obywateli o rzeczywistych poziomach pola elektromagnetycznego pochodzącego z instalacji radiokomunikacyjnych, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia społecznej akceptacji dla tego typu inwestycji. Dane z systemu zasilać będą centralną bazę danych o poziomach emisji pola elektromagnetycznego, tj. System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (System SI2PEM).

Działania telekomunikacyjne a środowisko

Projekt tej nowelizacji zmierza do korekty obecnego katalogu przedsięwzięć oraz harmonizacji  przepisów z załącznikami I i II dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.

Dyrektywa zakłada objęcie nadzorem prawnym ściśle skonkretyzowanych (pod względem stopnia negatywnego wpływu na środowisko) przedsięwzięć z różnych sektorów gospodarki. Jednak nie ma uzasadnienia do prowadzenia takiej oceny względem działań, których wpływ nie jest znaczący lub nie występuje wcale. Znajduje to potwierdzenie w praktyce organów ochrony środowiska. Prowadzone dotychczas postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dowodzą, że w przypadku przedsięwzięć telekomunikacyjnych znacząco negatywny wpływ na środowisko nie występuje.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska