TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Tauron pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu

Tauron Nowe Technologie pracuje nad reaktorami do utylizacji metanu. Wykorzystanie 100 proc. metanu wychwyconego w polskich kopalniach węgla pozwoliłoby na wytworzenie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej rocznie. Takie informacje przedstawiło biuro prasowe Tauron Polska Energia.

W 2021 roku w procesie wydobycia węgla kamiennego w polskich kopalniach zostało uwolnionych 828 mln m sześc. metanu. Z tego zż 122 mln m sześc. zostaje wypuszczone do atmosfery, ponieważ zakłady górnicze nie posiadają dostatecznie sprawnej infrastruktury zdolnej do przetworzenia całości ujętego metanu. Tauron chce to zmienić.

Lepsze wychwytywanie metanu

-        Dwie instalacje kogeneracyjne zainstalowane przy Zakładzie Górniczym Brzeszcze w 2021 roku przetwarzają 20 mln m sześc. czystego metanu. Dzięki temu mogą wyprodukować nawet ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła rocznie. ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której całość wychwytywanego metanu jest zagospodarowywana - podkreśliła spółka.

Firma chce, by takie instalacje z silnikami gazowymi, połączone z systemem magazynów, mogłyby powstać w innych polskich kopalniach zasobnych w metan.

Mniejszy efekt cieplarniany

Obecnie Tauron pracuje nad opracowaniem reaktorów katalitycznych, służących utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z jednoczesnym odzyskiem energii.

Przedstawiciele Taurona zwracają uwagę, że wychwyt metanu i konwersja zawartej w nim energii na użyteczne formy ogranicza emisję tego gazu do atmosfery. Efekt cieplarniany wywoływany przez metan jest wielokrotnie większy do efektu wywoływanego przez emisję CO2.

Źródło: Tauron Polska Energia

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska