TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wykorzystanie technologii wodorowych to przyszłość

W trakcie 14. Forum Gospodarczego TIME, które odbyło się 8 marca 2022 r., gospodarka wodorowa była jednym z tematów rozmów.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił podczas debaty, że rozwój produkcji wodoru i wykorzystania technologii wodorowych zwiększa się. Powiedział, że rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu rosną. Wodór ma wiele zastosowań m.in. w energetyce, transporcie i przemyśle.

Strategia wodorowa

W 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainaugurowało podpisanie „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”, które do tej pory podpisało już ok. 200 podmiotów.

Dnia 2 listopada 2021 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”, która wyznaczyła cele mające wesprzeć budowę gospodarki wodorowej w Polsce.

Doliny wodorowe

Pełnomocnik rządu ds. OZE podkreślił także rolę powstawania dolin wodorowych. Ich celem jest integracja podmiotów z różnych sektorów, które stworzą sieć powiązań, służących rozwijaniu łańcucha wartości gospodarki wodorowej.

Wiceminister Zyska zwrócił uwagę, że niezwykle istotne w rozwoju gospodarki wodorowej jest najwyższy udział w łańcuchu dostaw polskich przedsiębiorców oraz polskiej myśli technicznej i polskich patentów.

Źródło: gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska