TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

ROP, SUP i projekt kaucyjny – jak się w tym nie pogubić

Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą ustaw kluczowych dla procesu wprowadzania niektórych produktów do obrotu oraz ich dystrybucji w jednostkach handlowych. Każdy projekt ma wdrażać inne założenia i wymagania unijne i każdemu z nich nadano inny skrót w celu łatwiejszej identyfikacji.

Procedowane są dwa projekty zmiany ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi i jeden projekt zmiany ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Każdy projekt ma wdrażać inne założenia i wymagania unijne, dlatego w celu łatwiejszej identyfikacji nazwano je w skrócie:

  • projekt ROP – projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach (numer UC91 w RCL) - ma wdrożyć przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta,

  • projekt kaucyjny – projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi (numer UC98 w RCL) – ma wprowadzić system kaucyjny w Polsce,

  • projekt SUP – projekt zmiany ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (numer UC73 w RCL) – ma wdrożyć dyrektywę Single Use Plastics, która zakłada zmniejszenie stosowania niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

AUTOR Aleksandra Gembora
Aleksandra Gembora
specjalista ds. ochrony środowiska, absolwentka międzywydziałowych studiów ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach administracji państwowej. Obecnie na stanowisku Head of Environmental Compliance w RLG Systems Polska Sp. z o.o. zajmuje się monitorowaniem szybko zmieniających się przepisów prawnych, wspieraniem przedsiębiorców we właściwej realizacji obowiązków z zakresu ochrony środowiska, w tym także pomocą w przypadku kontroli.