TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rozpoczęła się sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych

Ceny węgla kamiennego są bardzo wysokie, a grzać czymś w zimie trzeba. Rząd zachęca więc Polaków, by kupowali węgiel brunatny, który owszem jest dużo tańszy, ale przy tym bardzo szkodliwy dla zdrowia. Kopalnia Turów już rozpoczęła sprzedaż.

Rząd ogłosił wznowienie sprzedaży węgla brunatnego odbiorcom indywidualnym. Jego cena za tonę waha się od 300 do 500 zł. Do tej pory używały go jedynie przedsiębiorstwa, które posiadały specjalne filtry, a tych nie mają przydomowe kominy. Węgiel brunatny jest jednym z paliw odpowiedzialnych za smog. Zgodnie z prawem nie wolno nim palić.

Turów już sprzedaje

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki zmianie przepisów węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Kopalnia Turów już rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego. Zainteresowanie jest ogromne, ponieważ brunatny jest dużo tańszy od węgla kamiennego. Limit to 6 ton na rodzinę.

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

To zły pomysł

Węgiel brunatny nie nadaje się też za bardzo do ogrzewania domów. Jest bardzo wilgotny i przed użyciem wymaga wysuszenia. Składa się w ok. 50 proc. z wody, a więc mocno dymi i często gaśnie, zanim się wypali do końca. Przy ujemnych temperaturach może też zamarznąć. Ponadto ma niską wartość opałową - trzeba go spalić trzy razy więcej, aby ogrzać dom.

Co najgorsze ten rodzaj węgla jest najbardziej emisyjny. Wskutek procesu jego spalania do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych pyłów zawieszonych, tlenki siarki czy rtęć.

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska