TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady niebezpieczne

Tematyka

Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów

Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.

Porada ekspertaOdpady i BDO
18.05.2023

Klasyfikacja odpadów substancji chemicznych

Pytanie: Mamy do zdania niepotrzebne, przeterminowane substancje chemiczne, które nie są niebezpieczne, w pojemnikach od 10 do 100 kg, które były używane w procesie technologicznym. Pod jakim kodem powinniśmy je przekazać? A pod jakim, jeśli są to substancje niebezpieczne?
Pytania i odpowiedziOdpady niebezpieczne
12.05.2023

Pod jakim kodem odpadów należy klasyfikować fartuchy i osłony ołowiane

Pytanie: Jakie dokładnie odpady możemy klasyfikować pod kodem 18 01 04? W opisie kodu jest lakoniczny opis, a ja potrzebuję umieszczenia w przetargu dokładnego opisu tych odpadów. Czy kod ten obejmuje też zużyte fartuchy i osłony ołowiane?
Pytania i odpowiedziOdpady niebezpieczne
08.05.2023

W jaki sposób możesz zagospodarować odpady z Twojego gospodarstwa rolnego

Każdy z rodzajów odpadów, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych, ma właściwe dla siebie sposoby bezpiecznego zagospodarowania. W gospodarstwie rolnym powstają różne rodzaje odpadów.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
14.04.2023

Czy każdy zakład musi mieć doradcę ADR

Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorca, którego działalność obejmuje nadawanie towarów niebezpiecznych do przewozu, zarówno w Polsce, jak i w innych Państwach-Stronach ADR, powinien już mieć wyznaczonego doradcę DGSA, bowiem ostateczny termin na takie wyznaczenie minął 31 grudnia 2022 r.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
23.03.2023

Zasady magazynowania odpadów

Ustawa o odpadach wskazuje, że przez magazynowanie odpadów należy rozumieć czasowe przechowywanie odpadów obejmujące m.in. wstępne magazynowanie przez ich wytwórcę. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów podzieliło podmioty magazynujące odpady na umowne grupy.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak postąpić w przypadku awarii SENT

Jeżeli system SENT nie działa i nie można wystawić zgłoszenia przewozu odpadów, należy uruchomić tzw. procedurę awaryjną. Najpierw trzeba się upewnić, że na stronie internetowej https://puesc.gov.pl/puesc została opublikowana informacja o awarii systemu SENT.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Wanny wychwytowe jednym ze sposobów zabezpieczeń przed wyciekami

Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
07.09.2022

Odpady zakopane w ziemi – kto będzie figurował jako ich wytwórca

Pytanie: W trakcie wykonywania prac ziemnych, nasz podwykonawca natrafił na odpady zakopane w ziemi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinniśmy powiadomić o zaistniałej sprawie, oprócz właściciela terenu, instytucje państwowe (np. WIOŚ)? Kto w takiej sytuacji jest posiadaczem odpadów oraz kto poniesie koszty związane z zagospodarowaniem znalezionych odpadów? Ekspertyza geologiczna nie stwierdziła obecności odpadów w gruncie, jak również właściciel terenu nie przekazał nam informacji dotyczących zakopanych odpadów.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Odpady niebezpieczne – klasyfikacja, ustawa i kody

Odpady niebezpieczne są wytwarzane w różnych branżach. Klasyfikacja odpadów powinna być prowadzona w ramach konkretnej grupy wskazanej w katalogu odpadów. Po wybraniu grupy należy wybrać frakcję (dla odpadów innych niż niebezpieczne) lub kierując się właściwościami wybrać kod dla odpadów niebezpiecznych.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
Ustawa o odpadach z 2012 roku określa odpady niebezpieczne. Podmioty, które wytwarzają i ewidencjonują odpady, są objęte obowiązkiem wpisu do BDO, czyli Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Elektroniczna ewidencja odpadów zastępuje papierowe karty ewidencji odpadów i karty przekazania odpadów. Ewidencja odpadów niebezpiecznych, tak samo jak innych niż niebezpieczne, prowadzona jest przez posiadaczy odpadów przy użyciu standardowej karty ewidencji odpadów. Jednak sprzedawcy odpadów i pośrednicy w ich obrocie ewidencję odpadów niebezpiecznych prowadzić zobowiązani są z wykorzystaniem karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Wytwarzający odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg w ciągu roku kierują do właściwego starosty wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Mówi o tym ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Do wniosku należy dołączyć program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Starosta po zatwierdzeniu programu wydaje decyzję na czas określony. O tym, czy dany odpad jest niebezpieczny czy nie, dowiesz się z Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady oznaczone gwiazdką są odpadami niebezpiecznymi. W przypadku wytwarzania małych ilości odpadów niebezpiecznych (poniżej 100 kg rocznie) przedsiębiorcy prowadzą uproszczoną ewidencje odpadów.