Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Od 2017 roku obowiązują nowe zasady kontroli WIOŚ!

Dodano: 26 kwietnia 2017
538422c1cd6220e65e08cd3da5553f21402dc221-medium

Dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa ta wprowadza pewne modyfikacje w zakresie kontroli.

Jedną ze zmian, która działa na korzyść przedsiębiorcy, jest prowadzenie kontroli na podstawie identyfikacji prawdopodobieństwa naruszenia prawa („analizy ryzyka”). Ma to ograniczyć kontrole przedsiębiorców, u których występuje niewielkie ryzyko bądź nie stwierdzono wcześniej żadnych naruszeń.

Krokiem w stronę przedsiębiorców jest także wprowadzenie zakazu ponownej kontroli (jeśli miałaby dotyczyć obszarów, które były już w danym przedsiębiorstwie kontrolowane). Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał parokrotnie składać tych samych dokumentów (kilku różnym organom) i uniknie dochodzenia różnic w ustaleniach organów oraz w zaleceniach pokontrolnych. Zakaz nie będzie jednak dotyczył tzw. rekontroli, czyli wizyty inspektorów w celu sprawdzenia, czy przedsiębiorca wywiązał się z zaleceń pokontrolnych.

Jeśli przedsiębiorca uzna, że przeprowadzenie w tym samym czasie kilku kontroli jednocześnie nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie jego firmy, będzie mógł wyrazić zgodę na ich przeprowadzenie.

Dzięki temu różne organy administracji publicznej będą mogły w krótkim czasie uzyskać niezbędne informacje, a przedsiębiorca uniknie np. wizyt coraz to nowych inspektorów trwających przez kilka miesięcy.

Agnieszka Bisiorek
Słowa kluczowe:
kontrola WIOŚWIOŚ

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel