TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Inspektorzy IOŚ będą mogli nakładać mandaty - za co?

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Będą mogli karać m.in. naruszenie zakazów na terenie obszarów chronionych lub umieszczenie baterii w złym pojemniku na odpady.

Projektodawca wskazał, że proponowane zmiany prawne mają szansę przyczynić się do lepszego przestrzegania przepisów w kwestii ochrony środowiska. W projekcie zaktualizowano listę wykroczeń przeciwko środowisku. Wprowadzono wykroczenie wynikające z ustawy o ochronie przyrody. Zakłada ono nałożenie kary za naruszanie zakazów obowiązujących w parkach narodowych i krajobrazowych, rezerwatach przyrody, obszarach Natura 2000 i chronionego krajobrazu.

Kary dotyczące baterii i wycofanych pojazdów

W projekcie rozporządzenia zaproponowano także nowy katalog wykroczeń wynikających z ustawy o bateriach i akumulatorach. Karę finansową będzie można otrzymać m.in. za:

  • umieszczanie zużytych baterii lub akumulatorów razem z odpadami innych frakcji w tym samym pojemniku,
  • nieumieszczenie numeru rejestrowego na dokumentach związanych z obrotem bateriami i akumulatorami,
  • nieodebranie od użytkownika końcowego zużytych baterii lub akumulatorów samochodowych lub przemysłowych,
  • nieprowadzenie lub nieprzechowywanie ewidencji obejmującej informacje o rodzaju i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów.

Zaktualizowano też katalog wykroczeń z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Inspektorzy IOŚ mogą nałożyć grzywnę za wprowadzenie do obrotu elementów zawierających ołów, rtęć, kadm i sześciowartościowy chrom lub nieprzekazanie pojazdu wycofanego z eksploatacji do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów.

Zanieczyszczenie wód i brak wymaganej zgody

Mandat może również otrzymać osoba, która bez wymaganej zgody wodnoprawnej albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu korzysta z wód lub wykonuje inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego, a także osoba, która nie wykonuje obowiązków określonych w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie lub cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego.

Karze ma także podlegać wprowadzanie do wód odpadów lub ciekłych odchodów zwierzęcych, czy wykorzystywanie ścieków do celów rolniczych. Planowany termin wejścia rozporządzenia w życie to III kwartał tego roku.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska