Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Przepisy ochrony środowiska wyróżniają dwa rodzaje emisji zanieczyszczeń do powietrza: emisję zorganizowaną i niezorganizowaną. Czym one są, jak mamy je rozróżnić i którą z nich uwzględnić we wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?
Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501). Ustawa ta wprowadziła zmiany w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1369 ze zm.; dalej: POŚ).
Podmiot składujący odpady musi naliczać opłatę za korzystanie ze środowiska, a za brak wymaganego zezwolenia na składowanie odpadów grozi mu tzw. opłata podwyższona. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyliczyć taką opłatę za 2017 rok.
Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska ponoszą podmioty korzystające ze środowiska za emisję gazów i pyłów, jaka ma miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak czy za wszystkie gazy emitowane w związku z prowadzoną działalnością należy naliczyć opłatę?
Nasza firma zajmuje się usługami transportowymi, od niedawna mamy oczyszczalnię ścieków i pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych (mieszanina ścieków opadowych i bytowo-gospodarczych) z wylotem do wód cieku. Czy w związku z tym musimy uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska?
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!