TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Pojazdy wycofane z eksploatacji

Tematyka

Sprawozdanie za brak sieci zbierania pojazdów

Pytanie: Czy musimy złożyć sprawozdanie za brak sieci w BDO, jeśli nie sprowadziliśmy ani jednego pojazdu w minionym roku?
Pytania i odpowiedziBDO

Przekroczenie ilości odpadów na stacji demontażu pojazdów

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów. Przyjmuję sunięte w trakcie naprawy części. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
19.07.2022

Opłata recyklingowa nie musi być zwracana

Opłata recyklingowa nie jest obciążeniem ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.01.2022

Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?

Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.

Porada ekspertaPojazdy wycofane z eksploatacji
30.07.2021

Jak obliczyć stawkę zabezpieczenia roszczeń dla stacji demontażu

Wyliczenie wysokości zabezpieczenia powinno nastąpić według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń.

ArtykułPojazdy wycofane z eksploatacji
Sposób postępowania z pojazdami, które przestały być eksploatowane, został określony w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. 2020 poz. 2056). Ustawa ta nakłada na wprowadzającego obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów obejmującej terytorium kraju. W myśl ustawy wprowadzającym pojazd jest przedsiębiorca będący producentem pojazdu lub przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu. Wprowadzający do 1000 pojazdów w trakcie trwania roku kalendarzowego jest zobowiązany zapewnić sieć, która obejmuje minimum trzy stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów, w tym minimum jedną stację demontażu na terenie kraju. Wprowadzający może zapewnić sieć własnymi stacjami demontażu i punktami zbierania pojazdów lub zawrzeć pisemną umowę z podmiotem prowadzącym taką działalność. Działalność stacji demontażu oraz punktów zbierania pojazdów wykazuje się w systemie BDO za pomocą karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, w skrócie KEPWZE.