Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Nowe Prawo wodne obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. zdjęło z wód opadowych i roztopowych status ścieków. Nie oznacza to jednak, że ich wprowadzanie do środowiska zwolnione jest z obowiązku posiadania decyzji administracyjnej.
Niezbędne informacje na temat preparatów niebezpiecznych i ich właściwości zawarte są w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Znajdziesz w nich zapisy dotyczące potencjalnych zagrożeń, procedur postępowania na wypadek awarii, wycieku i pożaru, jak również wskazówki w zakresie magazynowania danej substancji. Wiedza ta jest niezwykle pomocna w przestrzeganiu wymagań ochrony środowiska.
Nowe Prawo wodne w znaczący sposób ograniczyło kompetencje organów samorządu terytorialnego w zakresie gospodarowania wodami. Obowiązki te przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP). Do tej pory cennik usług wodno-kanalizacyjnych był ustalany przez radę gminy, a nadzór nad ustaleniami sprawował wojewoda.
Czy po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne w 2018 roku opłaty za korzystanie z usług wodnych będą dotyczyć również przedsiębiorstw, które korzystają z własnego ujęcia wody i nigdy nie kontrolowały miesięcznego poboru wody? Gdzie można sprawdzić, czy trzeba będzie dokonać zgłoszenia, aby otrzymać zwolnienie z opłaty?
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie stacji paliw musi spełnić szereg wymogów środowiskowych. Jak musi być wyposażona stacja, jakie musi zawierać niezbędne elementy, jak wybrać odpowiednią lokalizację, jakie trzeba spełnić wymagania dotyczące zabudowy – opisujemy w tym artykule. Ponadto ekspert zebrał wszystkie czynności przed otwarciem stacji i w momencie jej funkcjonowania. Prześledzenie przepisów i wymagań pozwoli uniknąć późniejszych błędów i ich konsekwencji.
PYTANIE: Nasze przedsiębiorstwo korzysta z własnego ujęcia wody i dotychczas nigdy nie kontrolowało miesięcznego poboru wody. Czy po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne opłaty za korzystanie z usług wodnych dotyczą również nas?
Przedsiębiorca prowadzący działalność, która wymagała będzie przeprowadzenia rekultywacji, zobligowany jest do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania do starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności. O co jeszcze musi zadbać?
Raport początkowy to dokument, który przedstawia stan gleby i wód gruntowych przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego lub przy aktualizowaniu posiadanego już pozwolenia. Kiedy jest niezbędny raport początkowy, końcowy, czy analiza ryzyka? Co muszą zawierać powyższe dokumenty? Wyjaśniamy w tekście.
Zachodzące w środowisku wodnym oraz glebowym procesy samooczyszczania można wykorzystać w oczyszczalniach ścieków do biologicznego oczyszczania z dopływających zanieczyszczeń. Jedną z takich możliwych form jest oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!