TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Za wysokie opłaty za odpady komunalne - skargi do RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w sprawie opłat za odpady komunalne. W skargach, które otrzymuje od obywateli podnoszone jest, że opłaty są zbyt wysokie w stosunku do rzeczywistego wytwarzania odpadów.

Zdaniem Marcina Wiącka, obciążanie musi być zaś zgodne z wynikającą z prawa unijnego zasadą „zanieczyszczający płaci”. Zasadnicze znaczenie ma wyrok C‑254/08 Futura Immobiliare. Wynika z niego, że zasada „zanieczyszczający płaci” nakłada z jednej strony obowiązek ponoszenia kosztów zagospodarowania odpadów, ale z drugiej stanowi także źródło uprawnienia do nie bycia obciążanym kosztami nieproporcjonalnymi w stosunku do ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów.

Nieproporcjonalne opłaty

Ustawodawca pozostawił gminom znaczny margines swobody w wyborze sposobu ustalania opłat, np. na podstawie liczby osób mieszkających w nieruchomości, ilości zużytej wody czy powierzchni lokalu mieszkalnego. Jednak gminy najczęściej decydują się na wybór takiej metody opłat, która zapewnia możliwie przewidywalne wpływy.

Jak wskazują skargi, stosowanie takich metod bardzo często jest źródłem nieproporcjonalnego (w stosunku do ilości wytwarzanych odpadów) obciążania niektórych kosztami. Najczęściej są to seniorzy. Okazuje się, że skarga do sądu administracyjnego na akt prawa miejscowego nie spełnia tu swojej roli.

Potrzebne zmiany

Zdaniem RPO powodujeto konieczność interwencji ustawodawcy, który powinien zapewnić odpowiednie mechanizmy wykluczające sprzeczną z zasadą „zanieczyszczający płaci” sytuację, w której niektóre podmioty są obciążane oczywiście nieproporcjonalnymi opłatami.

Źródło: bip.brpo.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska