Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Sprawozdania za rok 2019 r. podmioty składają w formie elektronicznej za pośrednictwem BDO. W systemie dostępne są sprawozdania komunalne, o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami oraz o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Ostatni rodzaj sprawozdań został uruchomiony w BDO 29 czerwca 2020 r. Termin złożenia tego sprawozdania to 31 października 2020 r. (z wyjątkiem prowadzących stację demontażu pojazdów oraz strzępiarkę, którzy powinni sprawozdać się do 11 września 2020 r.).
W ubiegłym roku i na początku 2020 podmioty prowadzące przetwarzanie i zbieranie odpadów musiały ponieść duże nakłady finansowe na dostosowanie prowadzonych działalności do nowych przepisów o odpadach. Dodatkowo skutki pandemii dotkliwie dotknęły również te branże, w związku z czym mogą być one szczególnie zainteresowane uzyskaniem dodatkowego finansowania zewnętrznego. Z funduszy unijnych pochodzi część środków przeznaczanych na realizację programów operacyjnych. Można również znaleźć dofinansowania wspierające recykling odpadów. Jednym z projektów, z których obecnie może skorzystać przedsiębiorca jest konkurs ogłoszony przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nabór dotyczy wniosków o dofinansowanie w ramach osi priorytetowej 5 Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów Działanie 5.1 Gospodarka odpadowa.
Pozwolenia zintegrowanego wymaga zwykle eksploatacja dużych instalacji powodujących znaczne zanieczyszczenie środowiska. Kluczową rolę w procesie weryfikacji odgrywa rozporządzenie ministra środowiska z 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, które przedstawia szczegółową listę działalności objętych tym obowiązkiem. Posiadacze pozwoleń zintegrowanych w przypadku sprzedaży instalacji muszą dopełnić wielu różnych formalności w tym zakresie.
Pomimo przesunięcia terminu ostatecznego obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO, duża część podmiotów wykorzystuje już system do ewidencjonowania odpadów. Dla podmiotów transportujących, zbierających czy przetwarzających odpady istotną kwestią będzie niewątpliwie fakt, że przepisy prawne to przekazującemu odpad (a więc często jego wytwórcy) pozwalają na wybór w 2020 roku formy prowadzenia ewidencji odpadów – papierowej lub elektronicznej, do której muszą się oni dostosować. Czy w 2020 roku istnieje możliwość prowadzenia ewidencji mieszanej tj. ewidencjonowanie części odpadów w BDO a części w wersji papierowej?
W ramach dalszych prac nad rozbudową funkcjonalności Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) w systemie pojawiła się możliwość wypełniania nowego sprawozdania. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów odpady niebezpieczne mogą być przewożone jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne w sposób, który uniemożliwia ich kontakt. W przypadku nieprawidłowego transportu odpadów możesz otrzymać karę wysokości 1 miliona zł!
Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną, należy traktować jak odpady komunalne, a nie odpady medyczne - wynika z informacji opublikowanej przez Ministerstwo Klimatu i Główny Inspektorat Sanitarny.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!