Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Co raz więcej podmiotów ma wątpliwości jak postępować z odpadami odebranymi z obiektów objętych kwarantanną z uwagi na COVID-19. W odpowiedzi na szereg pytań zwłaszcza podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami komunalnymi, rząd zgłosił nowelizację ustawy dotyczącej COVID-19, która ma na celu rozwianie wątpliwości firm m.in. w zakresie odbioru odpadów komunalnych od osób zakażonych oraz dalszego gospodarowania tymi odpadami.
Pytanie: Na terenie zakładu znajduje się magazyn gotowych wyrobów wyposażony w regały wysokiego składowania. Część tego magazynu jest przeznaczona do magazynowania odpadów, tj. zużyte akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Czy zgodnie z prawem monitoring miejsc magazynowania lub składowania odpadów powinien objąć całe pomieszczenie, w którym gromadzone są ww. odpady, także alejki, w których ich nie ma? Czy tylko stricte obszary gdzie odpady są przechowywane?
Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawiać?
Pytania odnośnie skrótu "ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu "ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grupy 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ex – miały go. Np. żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i osobno żużel - to czy któryś odpad może mieć przedrostek ex? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?
Przedsiębiorcy prowadzący instalacje lub eksploatujący urządzenia powinni zweryfikować, czy ich użytkowanie nie będzie związane z koniecznością przestrzegania obowiązków wynikających z aktów prawnych w zakresie ochrony środowiska. Powinni oni zweryfikować czy będą musieli przedkładać jakiekolwiek sprawozdania w zakresie ochrony środowiska. Jednym z nich jest omówione poniżej PRTR.
Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?
Pytanie: Jestem wprowadzającym opakowania (folię stretch). Wiem, że jeżeli kupujemy gotowy produkt do dalszej odsprzedaży, ale przepakujemy go w nowe opakowanie transportowe, np. przestawimy go na nową paletę i owiniemy folią stretch, to stajemy się wprowadzającymi produkty w opakowaniach na rynek i w takiej sytuacji rozliczamy się wyłącznie z opakowań, które dodaliśmy do gotowych produktów (paleta, folia stretch). Jednak co będzie w sytuacji, gdy kartony na palecie owiniemy folią stretch tylko w celu ułatwienia sobie transportu, aby ładunek się nie przemieszczał? Na jednej palecie mamy kartony dla wielu odbiorców i co najważniejsze folia stretch, którą owiniemy paletę wróci do nas wprawdzie pognieciona, ale nie zostaje u klienta. Czy w takiej sytuacji też będziemy wprowadzającym opakowania (folię stretch)?
KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!