Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Zbieramy odpady w dwóch różnych województwach. Czy powinniśmy złożyć sprawozdanie do marszałka województwa, któremu podlega siedziba firmy? Jeśli tak, to czy należy je złożyć w ramach siedziby i oddziału, czy osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności? Czy będąc użytkownikiem głównym niewpisanym do KRS, muszę opłacić pełnomocnictwo od każdego wysłanego sprawozdania?
Sprawozdania za rok 2019 r. podmioty składają w formie elektronicznej za pośrednictwem BDO. W systemie dostępne są sprawozdania komunalne, o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami oraz o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Ostatni rodzaj sprawozdań został uruchomiony w BDO 29 czerwca 2020 r. Termin złożenia tego sprawozdania to 31 października 2020 r. (z wyjątkiem prowadzących stację demontażu pojazdów oraz strzępiarkę, którzy powinni sprawozdać się do 11 września 2020 r.).
W ramach dalszych prac nad rozbudową funkcjonalności Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) w systemie pojawiła się możliwość wypełniania nowego sprawozdania. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Dnia 4 maja przekazano prezydentowi ustawę z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zasadniczym celem pakietu ustaw nazwanych tarczą antykryzysową jest zapobieganie negatywnym skutkom zmian gospodarczych wynikających z pandemii COVID-19. Ustawa wprowadza m.in. przesunięcie terminów sprawozdawczych z zakresu ochrony środowiska. Co jeszcze się zmieniło?
Ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw przesunęła do 30 czerwca 2020 roku terminy składania sprawozdań m.in.: o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami, sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami oraz sprawozdań komunalnych (o odebranych odpadach komunalnych, prowadzeniu PSZOK oraz zbieraniu odpadów komunalnych). Pozwoliła także na prowadzenie ewidencji papierowej w okresie przejściowym do 30 czerwca. Jeśli jesteś podmiotem korzystającym ze środowiska, do 28 lutego powinieneś też złożyć raport do KOBiZE.
Zgodnie z ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (nazywaną tarczą 3.0) nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Co się zmieniło?
Wraz z uruchomieniem nowych modułów Bazy danych o odpadach obowiązuje konieczność prowadzenia ewidencji odpadów za pomocą tej bazy. Wśród podmiotów gospodarujących odpadami pojawiają się różne wątpliwości w tym zakresie: czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)?, czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO można wpisać datę utworzenia KPO?, czy można edytować KEO nawet do końca roku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła w życie przepisy dotyczące zmiany terminów składania sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami. Ustawodawca przesunął również ostateczny termin prowadzenia ewidencji w BDO. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!