Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Jak w praktyce będzie wyglądało korzystanie z BDO (np. generowanie kart przekazania odpadów)? Czy firma odbierająca odpady będzie musiała przed wyjazdem wydrukować kierowcy dokument, w którym będą ujęte potrzebne dane (godzina, data wyjazdu itd.)? Ponadto, w przypadku odbioru np. gruzu, czy podmiot przekazujący będzie zobowiązany do przedłożenia kierowcy wygenerowanej KPO?
Do końca stycznia przedsiębiorcy są zobowiązani do przedłożenia marszałkowi województwa „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Jeśli więc takie posiadasz, masz obowiązek dokonać oceny, udokumentować ilość i miejsce jego występowania. Brak spełnienia tych wymagań skutkuje nałożeniem kar.
Opłata za korzystanie ze środowiska ponoszona jest za składowanie odpadów m.in. z wydobywania kopalin, fizycznej i chemicznej przeróbki rud metali, rolnictwa, ogrodnictwa, rybołówstwa, leśnictwa, przetwórstwa drewna itp. Wyróżnia się opłatę podstawową i podwyższoną. Dowiedz się, ile w 2018 roku będziesz musiał zapłacić za tego typu działalność.
Pytanie: Właściciel nieruchomości musi przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto w takim razie powinien tę deklarację złożyć, jeśli właścicielem nieruchomości jest gmina (np. wynajmuje komuś lokal pod działalność gospodarczą)?
Do 15 marca 2017 r. wytwórcy odpadów muszą złożyć zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów za 2016 rok. Sprawdź, od czego zacząć, by sprawozdanie było rzetelne.
Obowiązek złożenia sprawozdania PRTR powstaje przy prowadzeniu działalności wymienionej powyżej w przypadku: uwalniania jakiegokolwiek zanieczyszczenia do powietrza, wody lub gleby, wymienionego w załączniku II do rozporządzenia 166/2006/WE, w ilości [kg/rok] przekraczającej próg określony odpowiednio w kolumnie 1a, 1b lub 1c tego załącznika, lub transferu jakiegokolwiek zanieczyszczenia zawartego w ściekach przeznaczonych do oczyszczania, wymienionego w załączniku II do rozporządzenia 166/2006/WE, w ilości [kg/rok] przekraczającej próg określony w kolumnie 1b tego załącznika, lub transferu odpadów niebezpiecznych w granicach kraju i poza nimi, z przekroczeniem progu określonego w art. 5 rozporządzenia 166/2006/WE wynoszącego 2 Mg/rok, lub transferu odpadów innych niż niebezpieczne, z przekroczeniem progu określonego w art. 5 rozporządzenia 166/2006/WE wynoszącego 2000 Mg/rok. Poniżej znajdziesz trzy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczace sprawodania PRTR.
Pierwszym krokiem poczynionym przez właściciela instalacji czy terenu, gdzie znajdują się wyroby zawierające azbest powinno być sporządzenie "Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest". Ocenę należy przygotować w 2 egzemplarzach.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!