TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), pakiet Fit for 55 - rozmowy na szczycie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się 14 lutego 2022 r.  z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Brukseli. O czym dyskutowali?

Jak przyznała minister Moskwa, Polska ma bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień. Potrzebne są takie zasady systemu EU ETS, które będą napędzać inwestycje w regionach i sektorach gospodarki, w których są najbardziej potrzebne i mogą mieć największy wpływ na wzrost gospodarczy oraz na środowisko.

Problemy z OZE i ETS

Anna Moskwa dodała także, że OZE nie są alternatywą w tak rozległych systemach ciepłowniczych, które zasilają całe miasta. Dystrybucja energii jest utrudniona, ponieważ infrastruktura nie jest kompatybilna ze źródłami niskotemperaturowymi opartymi na OZE.

Ponadto z uwagi na ostatnie, drastyczne skoki cen, aby spłacić swoje zobowiązania wynikające z systemu ETS, firmy są zmuszone wydać środki, które mogłyby zostać przeznaczone na przykład na inwestycje wspierające proces zmniejszenia emisyjności sektora. Możliwość odzyskania środków przeznaczonych na ETS raczej nie wchodzi w grę, gdyż tylko część dofinansowania może być objęta dotacją.

Potrzebne nowe rozwiązania

Na koniec minister stwierdziła, że polski rząd oraz branża potrzebują przewidywalności i dostępu do odpowiednich narzędzi w celu skorygowania wszelkich nadużyć system handlu emisjami.

Obecnie ich nie ma. Narzędzia, które zostały uwzględnione w dyrektywie w sprawie ETS, pozostają niewykonalne.

Źródło: www.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska