TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Wzory dokumentów - Ochrona powietrza i akustyka

Tematyka

Wzór umowy konsorcjum

Umowa konsorcjum to porozumienie między dwoma lub większą liczbą podmiotów (np. firm, organizacji), które decydują się połączyć swoje zasoby i kompetencje w celu realizacji wspólnych projektów. Jest to szansa dla wykonawcy, który nie spełnia wymogów niezbędnych do udziału w postępowaniu lub innych kryteriów stawianych przez zamawiającego.

Ochrona wody i gleby
26.10.2023

Dane niezbędne do identyfikacji zakładu

Prowadzący instalację obejmującą co najmniej jeden z rodzajów działalności określonych w załączniku I do rozporządzenia 166/2006, który prowadzi tę instalację (tzw. PRTR) z przekroczeniem progów wydajności określonych w tym załączniku, obowiązany jest przekazać WIOŚ, m.in.: dane niezbędne do identyfikacji zakładu, na terenie którego jest prowadzona instalacja.

Sprawozdania i opłaty
10.01.2023

Informacja o opłacie emisyjnej

Producenci i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych oraz inne podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych paliw silnikowych, muszą obliczyć i uiścić opłatę emisyjną. Informację o opłacie składa się na odpowiednim formularzu.

Ochrona powietrza i akustyka
04.01.2023

Formularz planu poboru próbek

Plan poboru próbek sporządzony przy użyciu tego formularza należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych z instalacji, składanego do właściwego organu.

Ochrona powietrza i akustyka
03.01.2023

Pełnomocnictwo do administrowania w BDS

Firma, która posiada konto w Bazie Danych Sprawozdań (BDS) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w bazie i składał sprawozdania. Do składania sprawozdań zobowiązane są podmioty gospodarujące substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanymi gazami cieplarnianymi (FGC), tj.: wywożące i przywożące, stosujące w produkcji produktów lub urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w instalacji, serwisowaniu lub konserwacji urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w innych procesach, prowadzące odzysk, recykling, regenerację lub niszczenie SZWO lub FGC.

Ochrona powietrza i akustyka
18.11.2022

Pełnomocnictwo do administrowania w CRO

Firma, która posiada konto w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w rejestrze. W CRO należy zarejestrować urządzenia, które zawierają powyżej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową. Warto jednocześnie upoważnić pełnomocnika do dokonywania w CRO wpisów dotyczących czynności serwisowych, w tym okresowych kontroli szczelności.

Ochrona powietrza i akustyka
18.11.2022

Procedura nadawania uprawnień do karty urządzenia w CRO

CRO, czyli Centralny Rejestr Operatorów to system, w którym gromadzone są informacje o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i przeciwpożarowych zawierających fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane. Do systemu wpisuje się szczegółowe informacje m.in. o wykonanych kontrolach szczelności. Ze względu na to, że kary za nieterminowy wpis są wysokie, warto nadać uprawnienia do systemu kilku osobom, które będą czuwać nad prawidłową realizacją obowiązków w CRO.

Ochrona powietrza i akustyka
07.09.2022

Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych

Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych stanowi podstawę do wykonania wpisu do karty urządzenia w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Terminowy i prawidłowy wpis jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy protokół zawiera wszystkie wymagane informacje. W przepisach nie określono wzoru protokołu, dlatego należy samodzielnie zapewnić, aby protokół spełniał wymagania pozwalające na dokonanie pełnego wpisu do CRO.

Ochrona powietrza i akustyka
07.09.2022

Wzór etykiety urządzenia zawierającego fluorowane gazy cieplarniane

Urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane (f-gazy) muszą być opatrzone odpowiednią etykietą, która wskazuje m.in. rodzaj i zawartość f-gazu. Przykłady urządzeń, które muszą być etykietowane to m.in. klimatyzatory i samochody.

Ochrona powietrza i akustyka
05.09.2022

Wniosek o przedłużenie terminu udzielania uzupełnień

Po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może okazać się, że informacje podane we wniosku nie są wystarczające. Wówczas organ może wezwać wnioskodawcę to uzupełnienia danych. Jeśli okaże się, że wymagane przez organ informacje są zbyt złożone i potrzeba na zebranie ich więcej czasu niż jest to podane w wezwaniu, można wnioskować o przedłużenie terminu.

Procedury administracyjne
14.07.2022