Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Za sklasyfikowanie zmieszanych odpadów opakowaniowych pod kodem 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe) ich wytwórcy grożą kary grzywny. A zatem warto poznać różnicę między nimi.
Różnica między zmieszanymi odpadami opakowaniowymi (kod odpadu 15 01 06) a odpadami z opakowań wielomateriałowych (kod odpadu 15 01 05) polega na tym, że zmieszane odpady opakowaniowe składają się wyłącznie z opakowań wytworzonych z jednego materiału (np. pudełka z tektury lub każde inne opakowanie wykonane z jednolitego materiału).
Opakowania wielomateriałowe natomiast są wykonane z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić w sposób ręczny przy zastosowaniu prostych metod mechanicznych. Zalicza się do nich m.in. pudła tekturowe z folią z tworzywa sztucznego lub aluminium (np. laminowane, klejone) czy kartoniki do żywności z laminatu tektura/tworzywo sztuczne.
Przed przygotowaniem karty przekazania odpadów należy dokładnie sprawdzić, jakie odpady przekazujemy, ponieważ to posiadacz takiego odpadu ponosi odpowiedzialność za nadanie poprawnego kodu.
Przyjmujący odpad może zakwestionować kod odpadu podany w KPO i nie składać na niej podpisu oraz poprosić wystawiającego KPO o zmianę klasyfikacji odpadów, a nawet odmówić odbioru odpadów zaklasyfikowanych pod złym kodem.
Opłata produktowa to rodzaj kary finansowej dla przedsiębiorcy, który nie osiągnął określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Poznaj trzy przypadki, kiedy możesz uniknąć ponoszenia tych kosztów.
Firma wprowadza na rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz baterie i akumulatory (przemysłowe), importowane spoza Unii Europejskiej. Część z tych urządzeń eksportuje do krajów UE oraz poza jej granice. Jak powinna rozliczać wprowadzony sprzęt i akumulatory (odpady, recykling, utylizacja)? Jak sporządzić bilans do rozliczenia wprowadzonego, a potem wyeksportowanego sprzętu. Czy wystarczy bilansować sprzęt i akumulatory na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wprowadzonych, odejmując wartości na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wyeksportowanych?
Jednym z obowiązków firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach jest zapewnienie odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Odzyskowi należy poddać odpady opakowaniowe takiego samego rodzaju jak te, które pozostaną po produktach. Obowiązek ten można wykonać samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Oferta specjalna
NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!