TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Baterie i akumulatory

Tematyka

Gdzie można oddać zużyte żarówki i baterie z firmy?

Pytanie: W naszej firmie produkujemy dużo zużytych baterii alkalicznych i żarówek. Gdzie powinniśmy je oddać? Zdajemy sobie sprawę, że opcje przeznaczone dla gospodarstw domowych, takie jak zbiórki realizowane przez podmioty pośredniczące np. pojemniki w sklepach, nie są odpowiednie w naszym przypadku. Czy powinniśmy poszukać specjalistycznej firmy, z którą moglibyśmy zawrzeć umowę na utylizację tych odpadów?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Jak postępować z akumulatorami przyjętymi od klientów

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami, które przyjmujemy od klientów podczas kupowania przez nich nowych akumulatorów? Czy powinniśmy je gdzieś oddać czy sprzedać w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory

Sprzedaż baterii i akumulatorów samochodowych a obowiązek przyjmowania zużytych produktów

Pytanie: Sprzedajemy baterie i akumulatory samochodowe. Czy musimy przyjmować zużyte produkty tego typu od klientów? Kto ma płacić opłatę depozytową? Czy musimy mieć wpis do BDO?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory
01.12.2021

Magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów oraz elektroodpadów - szukamy wytycznych

Ogólne zasady magazynowania odpadów opisane są w art. 25 ustawy o odpadach. W przypadku niektórych rodzajów odpadów, dodatkowych wymagań można szukać w ustawach szczegółowych. Tak będzie np. w przypadku zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego. Analizując te ustawy, trzeba jednak uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarowania odpadami. 

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Czy sprzedawca baterii musi uzyskać wpis do BDO?

Na prowadzącym sklep z bateriami, co do zasady, nie ciąży konieczność dokonania wpisu do BDO, aczkolwiek istnieje taka sytuacja, kiedy on również musi zarejestrować się w BDO.

ArtykułBaterie i akumulatory

Czy transport zużytych akumulatorów podlega przepisom ADR

Zużyte akumulatory są zazwyczaj przewożone w celu recyklingu po zakończeniu ich normalnego użytkowania. Należy je traktować inaczej niż nowe akumulatory nieprzeznaczone do recyklingu. Ma to o tyle duże znaczenie, gdyż przepis szczególny nr 598 umowy ADR pozwala pod określonymi warunkami wyłączyć stosowanie przepisów ADR wobec przewozu akumulatorów nowych oraz akumulatorów zużytych.

ArtykułBaterie i akumulatory
30.07.2021

Pamiętaj o sprawozdaniu z wydajności recyklingu dla zużytych baterii i akumulatorów

Prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów muszą złożyć sprawozdanie dotyczące wydajności recyklingu dla tych produktów. Obliczenia wydajności recyklingu dokonuje się na podstawie specjalnego wzoru.

ArtykułBaterie i akumulatory
30.07.2021

Jakie obowiązki ma sklep,w którym sprzedawane są baterie i akumulatory

Jeżeli sklep tylko pośredniczy w sprzedaży baterii i akumulatorów (odbiera od producenta), to nie ciążą na nim obowiązki wprowadzającego te produkty na rynek. Inaczej jest, gdy sprzedaje je pod własną marką. Jakie wymagania musi wtedy spełnić?

ArtykułBaterie i akumulatory
Na wprowadzających baterie i akumulatory do obrotu spoczywa szereg obowiązków, związanych z ich zbieraniem, przetwarzaniem, recyklingiem oraz unieszkodliwianiem po użyciu. Obowiązki te wynikają z przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach. Wprowadzającymi są przedsiębiorcy montujący baterie i akumulatory w pojazdach, które znajdują się po raz pierwszy na terytorium kraju, ale także importerzy lub zakupujący baterie we Wspólnocie Europejskiej. Także podmioty, które sprowadzają baterie na użytek własnej działalności, i firmy zlecające wyprodukowanie akumulatorów oraz baterii pod swoją marką klasyfikuje się jako wprowadzających. Przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek baterie i akumulatory, są zobowiązane do zarejestrowania się w systemie BDO, a także do wykonywania sprawozdawczości z obrotu i powstających po ich zużyciu odpadów. Sprzedawca, którego działalność polega na dalszym udostępnianiu produktów wprowadzającego baterie czy akumulatory, nie ma obowiązku dokonania wpisu do rejestru BDO.