Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pozwolenie zintegrowane, jak sama nazwa wskazuje, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
Pozwolenia zintegrowanego wymaga zwykle eksploatacja dużych instalacji powodujących znaczne zanieczyszczenie środowiska. Kluczową rolę w procesie weryfikacji odgrywa rozporządzenie ministra środowiska z 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, które przedstawia szczegółową listę działalności objętych tym obowiązkiem. Posiadacze pozwoleń zintegrowanych w przypadku sprzedaży instalacji muszą dopełnić wielu różnych formalności w tym zakresie.
Wybudowanie i uruchomienie stacji demontażu pojazdów to wieloetapowe przedsięwzięcie i aby przez wszystko przebrnąć, potrzeba wiele cierpliwości. Żeby to ułatwić, krok po kroku przedstawimy, jak wyposażyć stację i jakie uzgodnienia zdobyć, by stacja demontażu pojazdów mogła zacząć funkcjonować.
Na początku tego roku w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/302 z 15 lutego 2017 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do intensywnego chowu drobiu lub świń zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE.
Pytanie: W jednym zakładzie są dwie instalacje do powlekania metali, z czego jedna ma wanny o łącznej objętości powyżej 30 m3, a druga ma tylko jedną wannę o objętości 4,5 m3. Czy druga instalacja powinna zostać również uwzględniona we wniosku o uzyskanie pozwolenia zintegrowanego?
Unieszkodliwianie, przetwarzanie, termiczne przekształcanie lub składowanie odpadów to działania, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też do prowadzenia takich instalacji bardzo często potrzebne jest pozwolenie zintegrowane.
Raport początkowy to dokument, który przedstawia stan gleby i wód gruntowych przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego lub przy aktualizowaniu posiadanego już pozwolenia. Kiedy jest niezbędny raport początkowy, końcowy, czy analiza ryzyka? Co muszą zawierać powyższe dokumenty? Wyjaśniamy w tekście.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!