Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Pytanie: Jaka jest procedura pokontrolna Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakładzie pracy? Czy zakład ma określony czas na zlikwidowanie nieprawidłowości i po tym terminie wydawana jest przedmiotowa decyzja administracyjna? Od czego zależy wysokość mandatu wystawianego przez PIS?
Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?
Nasza firma od jakiegoś czasu jest regularnie kontrolowana przez WIOŚ. Czujemy się przez to nękani, tym bardziej że kontrole nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Czy zgłoszenia interwencyjne do WIOŚ są anonimowe? Czy firma ma prawo uzyskać informację, kto takie zgłoszenia wysyła? Czy jeśli zgłoszenia nie są anonimowe, trzeba złożyć wniosek, aby uzyskać informację co do treści takiego zgłoszenia? Czy jest nr infolinii, gdzie możemy uzyskać takie informacje?
Wojewódzki inspektorat ochrony środowiska ma prawo skontrolować każdy zakład i osobę fizyczną, szczególnie jeśli dochodzą przesłanki, że oddziałuje negatywnie na środowisko - np. wylewa ścieki z terenu firmy bezpośrednio do rowu bez uprzedniego oczyszczenia. Kontrola taka zawsze budzi wiele obaw i emocji, szczególnie jeśli ma postać kontroli interwencyjnej. Jakich sankcji może spodziewać się kontrolowany? Czy taka wizyta może wiązać się dla zakładu z jakimiś kosztami? Odpowiadamy w tym artykule.
Biogazownia to instalacja służąca do produkcji biogazu, np. z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych oraz organicznych odpadów. Najczęściej lokalizuje się ją przy inwestycjach takich jak: fermy zwierząt, składowiska odpadów, zakłady utylizacyjne, oczyszczalnie ścieków. Wymogi pod kątem ochrony środowiska są mniej lub bardziej rygorystyczne, w zależności od tego, czy dana inwestycja jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko, czy nie.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!