Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Pozwolenie zintegrowane dla wanien galwanicznych

Autor: Danuta Kwaśniewska

Dodano: 7 lipca 2017
0583bf1f18fe2db62dea0f48df192ade7338403f-medium
Pytanie: W jednym zakładzie są dwie instalacje do powlekania metali, z czego jedna ma wanny o łącznej objętości powyżej 30 m3, a druga ma tylko jedną wannę o objętości 4,5 m3. Czy druga instalacja powinna zostać również uwzględniona we wniosku o uzyskanie pozwolenia zintegrowanego?
Odpowiedź: Parametrem klasyfikującym do konieczności uzyskania pozwolenia zintegrowanego w prowadzonej działalności jest objętość wanien procesowych o wielkości przekraczającej 30 m3. Zwracając uwagę tylko na ten zapis dotyczący powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów elektrolitycznych lub chemicznych ograniczylibyśmy się tylko do uwzględnienia tylko pierwszej z wymienionych instalacji.
We wspomnianym rozporządzeniu istnieje również zapis mówiący, że sumuje się parametry tego samego rodzaju, charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu. Wobec powyższego, jeżeli druga z instalacji jest również tego samego rodzaju i charakteryzuje skalę działalności prowadzoną w instalacjach położonych na terenie zakładu, należy ją wykazać we wniosku mimo, że wanny procesowe są zaledwie o objętości 4,5 m3.
W innym przypadku, gdyby druga instalacja miała innych charakter i generowała zanieczyszczenia innego rodzaju, wówczas zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska trzeba uzyskać pozwolenie zintegrowane dla pierwszej instalacji, a dla drugiej sektorowe decyzje tj. np. pozwolenie na emisje gazów i pyłów do powietrza lub/oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
Danuta Kwaśniewska
< em>specjalista ds. ochrony środowiska - specjalizacja w gospodarce odpadami, procesie inwestycyjnym oraz raportach oceny oddziaływania na środowisko
Słowa kluczowe:
pozwolenie zintegrowane

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel