Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Sprawdź czy Twoje zezwolenie na zbieranie zsee jest aktualne

Dodano: 20 kwietnia 2017
fd5e719b6de37571586e87112366cc62c442556e-medium

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie 1 stycznia 2016 r., ale wprowadziła także przepisy przejściowe. I tak, zgodnie z art. 122 ust. 2 tej ustawy, decyzje zezwalające na zbieranie zużytego sprzętu oraz przetwarzanie zużytego sprzętu, wydane przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, zachowują moc na czas, na jaki zostały wydane.

Jeśli jednak decyzja w swojej treści nie jest dostosowana do wymogów ustawy z 2015 roku, posiadacz odpadów, który w dniu wejścia w życie ustawy prowadzi zbieranie zsee lub przetwarzanie tego sprzętu, musi uzyskać w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy od organu właściwego zmianę tych decyzji w zakresie dostosowania do wymogów nowej ustawy.

A zatem warto już teraz przeanalizować posiadane decyzje pod kątem zgodności z ustawą, by mieć jeszcze czas na ich zmianę w wymaganym terminie. Przedsiębiorca powinien m.in. sprawdzić, czy jego zezwolenie jest dostosowane do przepisów ustawy dotyczących miejsc zbierania zsee.

Zgodnie z przepisami takie miejsce powinno być zadaszone (żeby zapobiec oddziaływaniu czynników atmosferycznych) i wyposażone w nieprzepuszczalne podłoża wraz z urządzeniami do likwidacji wycieków. Takie miejsce trzeba też zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Natomiast zakłady przetwarzania zsee powinny być wyposażone m.in. w:

  • legalizowane urządzenie ważące do ustalenia masy przyjętego zużytego sprzętu,
  • pojemniki do magazynowania baterii i akumulatorów, kondensatorów zawierających PCB oraz innych odpadów niebezpiecznych, w tym odpadów promieniotwórczych,
  • nieprzepuszczalne podłoża na odpowiednim obszarze wraz z urządzeniami do likwidacji wycieków oraz, w stosownym przypadku, odstojnikami i odolejaczami,
  • instalacje umożliwiające przetworzenie zużytego sprzętu powstałego z poszczególnych grup sprzętu przetwarzanego w danym zakładzie przetwarzania.

Jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje decyzji na zbieranie lub/i przetwarzanie zużytego sprzętu do 31 grudnia 2017 r., GIOŚ wykreśli go z prowadzonego przez siebie rejestru.

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel