TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Mniej odpadów oraz reforma rynku energii elektrycznej - to zadania KE na 2023 rok

W dniu 18 października 2022 r. Komisja Europejska przyjęła program prac na 2023 rok. Dojdzie wówczas do reformy rynku energii. Ponadto zostaną przygotowane przepisy w sprawie surowców krytycznych oraz zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych i spożywczych.

Priorytetami Komisji Europejskiej są działania zmierzające do sprostania kryzysowi energetycznemu i zmianie klimatu.

Ceny gazu a ceny prądu

W kontekście kryzysu energetycznego działania KE w następnym roku będą zorientowane na przeprowadzeniu reformy rynku energii elektrycznej UE. Ma ona m.in. zmienić wpływ cen gazu na ceny energii elektrycznej.

Rynek wodoru i zmiany w transporcie

Komisja zaproponuje też utworzenie Europejskiego Banku Wodoru, w ramach którego zainwestuje 3 mld euro w uruchomienie rynku wodoru w UE. Prace KE w 2023 roku będą skupiać się także na transporcie towarowym, by zmniejszyć emisję i zanieczyszczenia.

Stawiamy na recykling

W planach są również działania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów i ich wpływu na środowisko. Zostaną podjęte działania w zakresie zmniejszenia ilości odpadów spożywczych, a także poprawy recyklingu tekstyliów.

Akt prawny w sprawie surowców krytycznych

W przyszłym roku Komisja Europejska zaproponuje ponadto unijny akt prawny w sprawie surowców krytycznych, by zapewnić zróżnicowane dostawy dla europejskiej gospodarki cyfrowej oraz zielonej transformacji. Chodzi o to, żeby nadać priorytet ponownemu wykorzystaniu i recyklingowi.

Źródło: ec.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska