Instalacje oczyszczalni mają być sprawdzane pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych. W przyszłym roku kontrolą mają zostać objęte wszystkie oczyszczalnie na terenie kraju!
Zgodnie z ustawą Prawo wodne pod pojęciem „ścieków” rozumie się wprowadzanie do wód lub do ziemi m.in. wód zużytych na cele bytowe lub gospodarcze, wód odciekowych ze składowisk odpadów, wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni lub wód wykorzystanych, odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych, charakteryzujących się poborem zwrotnym, jeśli tylko ilość i rodzaj substancji zawartych w tych wodach przekracza wartości ustalone w warunkach wprowadzania ścieków do wód określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.
Prawo ochrony środowiska nie pozostawia złudzeń – w przypadku braku wymaganego pozwolenia wodnoprawnego podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone o 500%.
Czy osoba fizyczna posiadająca na swojej działce rów będący jej własnością może wystąpić do organu, np. starosty, o pozwolenie na likwidację ww. rowu? Jak postąpić w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że sąsiad posiadający pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki do tego rowu tak naprawdę odprowadza tam ścieki bytowe?
Organami kompetentnymi do przeprowadzenia przeglądu pozwoleń wodnoprawnych są organy, które je wydały, czyli starosta, marszałek województwa lub dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Przegląd jest przeprowadzany, by zweryfikować, czy nie zaistniały okoliczności wymienione w art. 136 ust. 1 Prawa wodnego.
Zaplanowana na przyszły rok przez Ministerstwo Środowiska gruntowna reforma Prawa wodnego wzbudza ogromne zainteresowanie wszystkich sektorów gospodarki. Zmiany obejmą bowiem praktycznie każde przedsiębiorstwo.
Zgodnie z przepisami starosta lub marszałek województwa powinni wydać decyzję „niezwłocznie”. Ile to w praktyce wynosi? Wyjaśniamy w tabeli 1.
Wprowadzanie ścieków do środowiska (do wód oraz do ziemi) niesie za sobą konieczność dotrzymania standardów jakościowych, wynikających z przepisów prawa oraz z obowiązków nałożonych na przedsiębiorcę w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym. Dowiedz się, jak dopełnić tych obowiązków zgodnie z prawem.
Trwają prace nad projektem nowej ustawy Prawo wodne, która jeśli wejdzie w życie, wprowadzi sporo nowości w dotychczasowych przepisach. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Dowiedz się, na co się przygotować.
© www.SerwisOchronySrodowiska.pl
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.