Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Wysokość opłaty stałej za pobór wód podziemnych ustala się jako iloczyn stawki opłaty, czasu wyrażonego w dniach i maksymalnej ilości wody podziemnej wyrażonej w m3/s, która może być pobrana na podstawie pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego, z uwzględnieniem stosunku ilości wody podziemnej, która może być pobrana na bazie tych pozwoleń, do dostępnych zasobów wód podziemnych.
Przepisy nie przewidują jednoznacznych kar za błędną klasyfikację zsee, ani też żadnych kar za błędną klasyfikację odpadów powstających z tego sprzętu. Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji?
Firma wprowadza na rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz baterie i akumulatory (przemysłowe), importowane spoza Unii Europejskiej. Część z tych urządzeń eksportuje do krajów UE oraz poza jej granice. Jak powinna rozliczać wprowadzony sprzęt i akumulatory (odpady, recykling, utylizacja)? Jak sporządzić bilans do rozliczenia wprowadzonego, a potem wyeksportowanego sprzętu. Czy wystarczy bilansować sprzęt i akumulatory na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wprowadzonych, odejmując wartości na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wyeksportowanych?
Do 30 czerwca 2017 r. wprowadzający sprzęt elektryczny przeznaczony dla gospodarstw domowych, który nie zawarł umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego, musi wnieść zabezpieczenie finansowe, przeznaczone m.in. na sfinansowanie zbierania, przetwarzania zsee. W jakiej formie i gdzie je uiścić?
Obowiązek składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami wynika z zapisów ustawy o odpadach. Zgodnie z art. 73 ust. 1 tej ustawy roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi sporządzają m.in.:
Jednym z obowiązków firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach jest zapewnienie odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Odzyskowi należy poddać odpady opakowaniowe takiego samego rodzaju jak te, które pozostaną po produktach. Obowiązek ten można wykonać samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku.
Jeżeli w trakcie roku rozliczeniowego zmienił się właściciel firmy, która wprowadza produkty w opakowaniach, to i tak firma musi rozliczyć się z osiągniętych poziomów odzysku i recyklingu opakowań. Pytanie tylko kto powinien to zrobić – stary czy nowy właściciel?
Zakłady przetwarzania są zobowiązane wydawać wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny stosowne zaświadczenia. By funkcjonować zgodnie z prawem, warto wiedzieć, co się zmieniło w powyższym zakresie oraz jak wygląda obowiązujący dokument. Szczegóły w tekście.
Do końca stycznia przedsiębiorcy są zobowiązani do przedłożenia marszałkowi województwa „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Jeśli więc takie posiadasz, masz obowiązek dokonać oceny, udokumentować ilość i miejsce jego występowania. Brak spełnienia tych wymagań skutkuje nałożeniem kar.
Obowiązek składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami wynika z zapisów ustawy o odpadach. Zgodnie z art. 73 ust. 1 tej ustawy roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi sporządzają m.in.:
Podmiot składujący odpady musi naliczać opłatę za korzystanie ze środowiska, a za brak wymaganego zezwolenia na składowanie odpadów grozi mu tzw. opłata podwyższona. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyliczyć taką opłatę za 2017 rok.
Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska ponoszą podmioty korzystające ze środowiska za emisję gazów i pyłów, jaka ma miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak czy za wszystkie gazy emitowane w związku z prowadzoną działalnością należy naliczyć opłatę?
Wymóg składania raportów do KOBiZE obowiązuje od 2010 roku. Wątpliwości, co do tego, czy jest to obowiązek czy tylko dobra wola przedsiębiorcy, mogły wzbudzić zmieniające się w poprzednich latach wytyczne co to tego, kto obligatoryjnie musi składać ten raport i w jakim robić to zakresie.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!