TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Spotkanie w Berlinie: polityka klimatyczno-energetyczna w kontekście wojny na Ukrainie

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński w dniach 15-16 marca 2022 r. spotkał się z przedstawicielami administracji federalnej Niemiec. Tematami rozmów były m.in. ceny energii, wojna na Ukrainie oraz pakiet Fit for 55.

Jak podkreślił podczas spotkań wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, obecna sytuacja na rynku energii i agresja rosyjska na Ukrainie wymagają refleksji nad polityką klimatyczną UE, w tym pakiet Fit for 55.

Co dalej z ETS i Fit For 55?

Wiceminister wskazał także, że Polska waha się przed włączeniem transportu drogowego i budynków do ETS. Dodał, że poza poważnymi zastrzeżeniami co do skuteczności takiego rozwiązania, Polska bardzo obawia się ewentualnych kosztów społecznych.

Guibourgé-Czetwertyński zwrócił także uwagę, że mechanizm regulacji granicy emisji dwutlenku węgla (CBAM) jest jednym z kluczowych elementów pakietu Fit For 55. Jednak nie może on być rozpatrywany w oderwaniu od reformy systemu ETS i kwestii darmowych uprawnień.

Brak zależności od Rosji

W trakcie rozmów poruszana była także kwestia planu uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych, poczynając od gazu, w świetle inwazji Rosji na Ukrainę.

-        Postulujemy także o przygotowanie długoterminowej strategii przekierowania źródeł gazu wykorzystywanych w UE na źródła nierosyjskie. Dodatkowo należy niezwłocznie przywrócić finansowanie projektów LNG oraz infrastruktury gazowej odpowiedzialnej za dystrybucję gazu z terminali oraz infrastruktury służącej dywersyfikacji źródeł - dodał wiceminister.

Źródło: gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska