Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Nie uiściłeś opłaty produktowej? Nie zawsze ujdzie Ci to na sucho!

Dodano: 29 maja 2017
4b84ba43e84ee91c3a99fa6add7baeffeb49a775-medium

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej, podobnie jak opłat za korzystanie ze środowiska, przedawnia się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dana opłata powinna zostać naliczona i wpłacona. Teoretycznie więc przedsiębiorca, który nie uiścił jej w terminie, może wyjść cało z opresji. Czy warto jednak ryzykować?

Przedsiębiorca, który wprowadza na rynek niektóre produkty i produkty w opakowaniach, musi zapewnić odpowiednie poziomy odzysku i recyklingu tych produktów i opakowań. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, musi uiścić opłatę produktową – do 15 marca za opakowania i do 31 marca za produkty. Mechanizm ten ma zmotywować przedsiębiorców do dbania o obowiązek odzysku i recyklingu, gdyż opłata produktowa z racji swego sankcyjnego charakteru jest rozwiązaniem dużo mniej opłacalnym. Opłata uiszczona po terminie obarczona jest dodatkowo odsetkami w takiej samej wysokości, jak od zobowiązań podatkowych.

Po pięciu latach obowiązek wniesienia opłaty produktowej się przedawnia. Naiwnością byłoby jednak liczenie na pobłażliwość urzędników urzędu marszałkowskiego i celowe unikanie regulowania tego zobowiązania, z nadzieją na jego przedawnienie. Trzeba pamiętać o tym, że urząd zajmuje się również egzekwowaniem tego obowiązku. Możliwe konsekwencje zaniedbania obowiązku wpłacenia opłaty produktowej mogą być bardzo dotkliwe.

Marszałek województwa w drodze decyzji ustala wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej. Zignorowanie tej decyzji i niezapłacenie wiąże się z kolejnymi sankcjami w postaci dodatkowej opłaty produktowej w wysokości 50% naliczonej opłaty produktowej. Egzekucja należności odbywa się w trybie określonym szczegółowo w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Uchylanie się od uiszczania opłaty produktowej podniesione przez inspekcję środowiska w czasie kontroli może wiązać się dodatkowo z mandatem. Nie warto ryzykować, biorąc pod uwagę dalsze konsekwencje związane z odsetkami lub dodatkową opłatą produktową.

Przemysław Dąbrowski
pracownik firmy zajmującej się outsourcingiem
w zakresie ochrony środowiska

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel