Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Produkujesz opakowania? Dowiedz się, czy musisz poinformować o tym urząd

Dodano: 15 października 2017
Fotolia_18848721_Subscription_Monthly_M

Pytanie: Jestem producentem plastikowych butelek. Czy w związku z rodzajem mojej działalności muszę o tym fakcie poinformować urząd marszałkowski?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 49 ustawy o odpadach, w przypadku wprowadzania opakowań na rynek krajowy musi pan uzyskać wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarce opakowaniowej prowadzonego przez marszałka województwa. Rejestr ma powstać dopiero do 24 stycznia 2018 r.

Do tego czasu przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność polegającą na wytwarzaniu, imporcie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu produktów w opakowaniach lub produktów, musi złożyć zawiadomienie o tym fakcie do marszałka województwa. Jeśli jednak działalność związana jest tylko z samą produkcją opakowań, nie ma pan powyższego obowiązku.

Gdyby jednak zamierzał pan wprowadzać produkty w opakowaniach, to zgodnie z art. 78 ust. 1 takie zawiadomienie należy złożyć w urzędzie marszałkowskim w terminie 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Jeśli działalność jest już prowadzona, to warto zrobić to jak najszybciej.


  • Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1863).
  • Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.).
Anna Ujda
Więcej na temat
  • opakowania
przeczytasz w Sprawdź »
Słowa kluczowe:
opakowania

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel