Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Nowe rozporządzenie ministra środowiska z 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, w przeciwieństwie do obowiązującego poprzednio, nie zawiera wzoru raportu. Wskazuje natomiast, jakie dane powinny zostać wprowadzone do bazy.
Oprócz tego zawiera kilka nowości, które mają ułatwić przedsiębiorcom pracę z bazą, a więc nie będą oni musieli:
Raport do KOBiZE muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy korzystają ze środowiska – nawet ci, którzy mają tylko jeden pojazd. Dotychczas w związku z niedookreśleniem tych zagadnień panowało błędne przekonanie, że obowiązek raportowania dotyczy tylko podmiotów posiadających stacjonarne źródła emisji objęte pozwoleniami na emisję czy pozwoleniami zintegrowanymi.
Do KOBiZE trzeba wprowadzić informacje o:
Do sporządzenia rocznego raportu do Krajowej bazy potrzebnych jest wiele informacji, często bardzo szczegółowych, np. współrzędne geograficzne zakładu i emitorów, wysokość emitorów, średnica, prędkość gazów odlotowych, data oddania instalacji do użytkowania itp.. Dlatego też wypełnienie go jest bardziej pracochłonne niż wypełnienie zbiorczego zestawienia dla urzędu marszałkowskiego.
Przed wypełnieniem raportu warto przygotować sobie wszystkie dokumenty, na podstawie których będą wprowadzane dane. Na pewno przydadzą się informacje, które zbiera się do wypełnienia zbiorczych zestawień do urzędu marszałkowskiego, ale nie tylko. Warto zgromadzić też takie dokumenty, jak:
Dane za 2016 rok trzeba wprowadzić do 28 lutego 2017 r. Można to zrobić później, ale wtedy istnieje ryzyko poniesienia konsekwencji tego opóźnienia, np. w razie kontroli WIOŚ lub podczas audytu w ramach kontroli przestrzegania normy środowiskowej ISO 14000. W samej ustawie o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji nie przewidziano konkretnych konsekwencji karnych za brak złożenia raportu do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że karę może nałożyć podczas kontroli podmiotu Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, wskazując, iż brak raportowania jest uchybieniem w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Oferta specjalna
NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!