Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z wielu obowiązków. Czy to, że zaimportował w danym roku mniej niż 100 kg sprzętu, zwalnia go od wykonywania pewnych czynności?
9 czerwca 2019 r. weszły w życie nowe zasady etykietowania urządzeń wykorzystujących energię. Oznaczenia od A+ do A+++ zostały wycofane, ponieważ mogły być mylące dla konsumentów, a zamiast nich planowane jest wprowadzenie uproszczonej skali od A do G.
Zmianie uległy niektóre dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: ustawa o ZSEiE). O jakich aktach prawnych mowa i w jakim zakresie, dowiesz się z artykułu.
Pytanie: Pytanie: Zużyta kaseta razem z drukarką stanowi zużyty sprzęt EiE. Czy same zużyte kasety oraz tonery (bez drukarek) powinno się traktować, jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny? Tym samym czy firmę przetwarzającą zużyte kasety należy traktować, jako Zakład Przetwarzający Zużyty Sprzęt EiE?
W wielu opracowaniach i orzeczeniach przyjęto założenie, że określenie czy przedmiot jest odpadem czy nie, jest odczuciem bardzo indywidualnym. Jak w takim razie określić, czy niepotrzebny telefon jest jeszcze sprzętem używanym, czy już odpadem? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Do 30 czerwca 2017 r. wprowadzający sprzęt elektryczny przeznaczony dla gospodarstw domowych, który nie zawarł umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego, musi wnieść zabezpieczenie finansowe, przeznaczone m.in. na sfinansowanie zbierania, przetwarzania zsee. W jakiej formie i gdzie je uiścić?
Aktualnie w Polsce obowiązuje uchwała nr 88 Rady Ministrów z 1 lipca 2016 r. w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2022. Na jej podstawie są opracowywane wojewódzkie, a dalej gminne plany gospodarki odpadami. Każdy taki dokument powinien uwzględniać problematykę gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz innymi niż niebezpieczne.
Źródła światła, zwane potocznie świetlówkami, w większości przypadków będą zaliczały się do sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, nawet wtedy, gdy używa się ich do oświetlania wnętrz biur czy hal (np. lampy fluorescencyjne). Wyjątkiem są świetlówki produkowane wyłącznie na użytek profesjonalny, np. lampy medyczne czy solaryjne.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!